Leto, ki prihaja, bo s seboj prineslo tudi nekaj nezaželjenih "daril". Številne občine bodo namreč povišale ceno določenih komunalnih storitev ali pa zamenjale način obračuna, ki pa bo v vsakem primeru po žepu udaril uporabnike storitev. Povišanja pa ne bodo zanemarljiva, saj bodo na nekaterih postavkah tudi 100-odstotna.
Pahorjeva vlada je pred leti zamrznila cene komunalnih storitev; te se tako dalj časa niso spreminjale (brez dovoljenja ministrstva), blokada pa se s 1. januarjem 2013 sprošča, kar pomeni, da bodo imela posamezna komunalna podjetja povsem proste roke pri oblikovanju cen. Razlika med stroški in pobranim denarjem, ki so jo občine do sedaj večinoma krile iz proračuna, bodo sedaj v večini prenešene na odjemalce.
Na Obali največ podražitev v Piranu
Najslabše jo bodo odnesli Pirančani. Občinski svet je namreč že potrdil podražitve. Kanalščina se bo tako dvignila za 100 odstotkov, za okoli 50 odstotkov pa odvoz smeti, kjer bo uveden povsem nov sistem obračunavanja odvoza odpadkov.
Za tovrstne podražitve gre glavnega krivca iskati v strogih predpisih, ki so jim botrovala zaprtja številnih deponij. Piranske smeti tako vsak dan romajo v Logatec, kar za Okolje Piran pomeni 800 tisoč evrov letno več stroškov. Do sedaj je razliko krila občina, sedaj bodo večji del bremena prevzeli občani. 300 tisoč evrov bo še vedno zagotavljala občina, kljub temu pa bodo odvoz smeti nekateri plačevali tudi do 100 odstotkov več.
Podražila se bo tudi položnica za vodo
Cena vode se sicer ne bo spremenila, v občini Piran pa bodo podražili kanalščino in vanjo vključili še omrežnino. "Do zdaj je obnovo financirala občina iz proračuna, po novem letu pa bodo denar zbirali uporabniki s plačilom omrežnine," je za Delo povedal Alen Radojkovič, član uprave Okolja Piran. Gospodinjstvo, ki porabi približno 16 kubičnih metrov vode mesečno, bo namesto slabih deset odslej plačevalo skoraj 20 evrov mesečno. Pri višjih porabah bo odstotkovno gledano ta dvig nekoliko nižji. V Izoli in v Kopru tovrstnih podražitev ne bo, saj so bile uveljavljene že pred dvema letoma.
Kako bodo ravnali v Kopru in v Izoli?
Podražitve komunalnih storitev gre pričakovati tudi v Kopru. Kolikšen bo dvig, še ni znano, najbrž pa bo večdeset odstoten. Komunala sicer posluje z izgubo, do sedaj je bila ta krita iz mestnega proračuna (lani 1,2 milijona evrov), vprašanje pa je, kako bo v prihodnje. Še najboljše v tem pogledu kaže Izoli, kjer so bile cene že pred časom usklajene oziroma dvignjene do ravni, ki naj bi pokrivale stroške, kljub temu pa to ni zagotovilo, da bodo cene ostale nespremenjene.
Nekateri proti uredbi, ki daje svobodo občinam
Kot smo že zapisali, bodo s prvim dnem novega leta občine in komunalna podjetja povsem svobodna pri oblikovanju cen komunalnih storitev. Da bi lahko prišlo do zlorab, so opozarjali predvsem v SD, katere poslanca Janko Veber in Dejan Židan sta na ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča naslovila poslansko pobudo. Vlado sta pozivala, naj prej pripravi referenčne cene za komunalne storitve. Sedanja uredba je po mnenju Židana pomanjkljiva, ker ne omogoča referenčnih cen za posamezne storitve. "To pomeni, da lahko komunalna podjetja vso neracionalnost prenesejo na pleča občanov in industrije. Za slednjo to pomeni poslabšano konkurenčnost, za občane pa izrazito neenakopraven položaj glede na učinkovitost komunalnih podjetij na njihovem območju," opozarja Židan. Zato je s kolegom Vebrom pozival vlado, da začasno zamrzne izvajanje uredbe in pripravi referenčne cene za posamezne storitve s področja komunale, kar naj bo osnova za morebitne dvige cen komunalnih storitev.
Več iz rubrike Pod lupo:
Naj bo december čim manj "pasji"