Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se nadaljuje zaslišanje nekdanjega predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena. Tudi tokrat mu vprašanja zastavlja sodnica. Niittynen je dopoldne povedal, da se je Patria, vedno ko je šla v kakšen projekt, želela pred tem srečati z obrambnim ministrom, če je bil projekt velik, pa tudi s premierom.
Niittynen: Patria je za velike projekte vedno kontaktirala premiera!
Kronika
Že v enem od prejšnjih pričanj je Niittynen sicer povedal, da je bil namen takšnih srečanj z najvidnejšimi predstavniki držav, v katerih je potekal projekt, predstaviti svojo ponudbo in zagotoviti, da bo razpis pošten do vseh ponudnikov.
Zakaj so želeli spoznati Janšo?
Sodnico je namreč danes zanimalo, zakaj je Patria želela spoznati slovenskega premiera Janeza Janšo prej, preden se je vedelo, ali razpis za nakup oklepnikov sploh bo. Niittynen ji je odgovoril, da zato, ker so slišali, da se projekt pripravlja, pri čemer jih je zanimalo, ali bo dejansko izveden ali ne. Podobno so, kot je dejal, ravnali tudi pri projektih v drugih državah.
Glede kratic, ki se pojavljajo v dokumentih, ki jih je Patrii in njenim sodelavcem zasegla policija, je Niittynen pojasnil, da so za Janšo uporabljali kratico PM, kratica J pa da pomeni "gospoda Jerkoviča s Hrvaške". Do Janše so sicer po besedah Niittynena v Patrii skušali priti po več kanalih, a sam ne ve, ali je do teh stikov dejansko prišlo.
J ni bil Janša
Niittynen je sodnici danes pojasnjeval tudi, kako je tekla policijska preiskava na njegovemu domu oziroma ali je imel možnost, da so pri njej navzoči njegov odvetniki in priče. Obramba namreč zahteva izločitev dokazov, pridobljenih na Niittynenovem domu. Slednji je povedal, da ga preiskovalci niso opozorili, da ima možnost poklicati odvetnika in priče ter da so mu to povedali šele pozneje, ko se je začelo zaslišanje na policijski postaji.
Za Jureta Cekuto je povedal, da je v projekt Patrie v Sloveniji prišel kot pomočnik Wolfganga Riedla, njegova naloga pa je bila pomagati Patrii vzpostaviti kontakt z ministrstvom za obrambo, še posebej z brigadirjem Petrom Zupanom.
Za slednjega je Niittynen pojasnil, da je nekoč na obrambnem ministrstvu sodeloval pri nabavi vojaške opreme, "vendar pri našem projektu ni imel pomembne vloge". Povedal je še, da lahko iz poročil, ki sta mu jih pošiljala Cekuta in Riedl, sklepa, da sta od Zupana dobivala informacije, nima pa dokazov o tem, da je bilo temu res tako.
Od petih obtoženih se obravnave udeležujeta Jože Zagožen in Ivan Črnkovič. Janez Janša je svojo navzočnost opravičil zaradi nujnih in neodložljivih obveznosti, povezanih s sejo vlade in proračunsko sejo DZ, Walter Wolf pa je zaradi zdravstvenega stanja ostal v Kanadi. Njegov zagovornik je pojasnil, da bo zdravniško spričevalo od svojega klienta pridobil do konca meseca. Tone Krkovič pa svojega izostanka ni opravičil. Sodnica je sicer sklenila, da navzočnost obtoženih na obravnavi ni nujna in da se ta lahko vseeno opravi.