Svet delavcev Luke Koper je izrazil odločno nasprotovanje prodaji Luke Koper. Danes so na predstavnike parlamentarnih strank, Državni svet in Ministrstvo za infrastrukturo in prostor ter javnost naslovili odprto pismo, v katerem pojasnjujejo, zakaj bi bila prodaja Luke Koper brca v temo, česa so s strani politike naveličani in kaj pričakujejo v prihodnje.
"Zaposleni v Luki Koper smo že večkrat dokazali, da mislimo resno in kadar gre zares, strnemo vrste. Ne pristajamo na slabe predloge, ki se jih sprejema daleč od podjetja, brez treznega premisleka in zgleda, kako se tega (ne) lotevajo v uspešnejših državah izven slovenskih meja. Pristanišča se NE prodaja, še posebej ne, če so tako uspešna in zdrava, kot je naše," se glasi apel sveta delavcev.
Med drugim pojasnjujejo, da bi bila prodaja nesmiselna, saj družba iz leta v leto povečuje prihodke, ki jih ustvarja predvsem na tujih trgih, plačuje državi koncesnino, davke, prispevke in povračila, kar skupno znese več kot 10 milijonov evrov letno, pospešeno pa tudi odplačuje kredite. "Naša družba zagotavlja likvidnost v regiji, ne potrebuje subvencij, dokapitalizacij in drugih pomoči države, zaposluje 1.000 ljudi, omogoča pa še dodatnih 4.000 delovnih mest, ki so vezana na pristanišče. Gre torej za enega zadnjih trdnih stebrov regijskega gospodarstva," še piše v sporočilu, kjer je prvopodpisani predsednik Sveta delavcev Nebojša Topič.
Dovolj je bilo politike!
Med drugim delavci sporočajo, da ne želijo več "neukih predstavnikov v nadzornem svetu in upravi, ki nimajo izkušenj s pristaniškim delom in ne znajo voditi tisočglavega kolektiva." Pozivajo tudi k prenehanju kadrovanja po politični liniji, izčrpavanju podjetja za potrebe posameznikov in brezglavih investicij. Zato od države zahtevajo: "Pustite nas delati, začnite se obnašati kot dober gospodar, dovolite, da ohranimo zdrave pogoje tudi za naše zanamce, dovolite skladno rast podjetja. Nehajte obljubljati elaborate, ampak stopite v akcijo. Čas je za drugi tir, čas je za poglabljanje bazenov, nov kamionski terminal, itd."
Nebojša Topič
Politiki (vsi) so res pred leti v en glas ponavljali, da je pristanišče strateškega pomena za državo in njen razvoj, danes pa je vse več namigov, ki kažejo na to, da želi nekdo državni delež Luke Koper prodati in to na hitro, kar samo po sebi pomeni netransparentno. Zato delavci zaključujejo: "Država je leta 1996 privatizirala Luko Koper s predpostavko, da gre za družbo, ki je državnega pomena. Če temu ni več tako, jo vrnite nam, delavcem. Vlada bi namreč morala delovati kot dober upravljalec in ne kot slab preprodajalec. Tokrat smo pripravljeni svoje stališče in kolektivno pripadnost našemu podjetju izkazati javno, ustaviti delo in se boriti za svoje podjetje z vsemi razpoložljivimi sredstvi, predvsem pa slovenski in tuji javnosti pokazati, da se tovornega pristanišča na geostrateški točki za pol Evrope ne prodaja!"
Izjava Sveta delavcev Luke Koper
Več iz rubrike Gospodarstvo:
Slovenija na turistični borzi v Milanu