Koprski kriminalisti so na podlagi prijave, ki so jo prejeli v letu 2011, preverili investicije, ki jih je ena od obalnih občin izvajala v letu 2010. V prijavi je bilo navedeno, da je v letu 2010 vsa javna naročila te občine dobilo v izvajanje isto obalno gradbeno podjetje, za katerega je bilo naknadno ugotovljeno, da se ukvarja tudi z gostinstvom. Neuradno naj bi šlo za izolsko občino, med ovadenimi pa naj bi se znašel tudi bivši župan Tomislav Klokočovnik.
Kriminalisti so navedbe iz prijave preverili naprej preko javno dostopnih podatkov in tudi na obalni občini.
Na podlagi zbranih podatkov iz javno dostopnih evidenc ter podatkov in dokazov, ki so jih pridobili na občini, so kriminalisti preiskavo nadaljevali in na podlagi odredb koprskega sodišča opravili še hišno preiskavo pri gradbenem podjetju, ki je na obalni občini v letu 2010 dobilo v izvedbo najmanj pet javnih naročil, za katere so kriminalisti ugotovili utemeljene razloge za sum, da so bila temu podjetju dodeljena s storitvijo kaznivih dejanj in z naklepno kršitvijo Zakona o javnih naročilih.
Kdo se je okoristil na račun proračuna?
Hišno preiskavo so kriminalisti opravili tudi pri osumljencu, ki je direktorju gradbenega podjetja in takratni odgovorni osebi obalne občine pomagal pri storitvi kaznivih dejanj tako, da je izdeloval in izstavljal ponarejene račune fiktivnih podizvajalcev, ki naj bi dela opravljali na objektih, ki jih je občina oddala v izvedbo spornemu gradbenemu podjetju z obale, tj. podjetju, ki je bilo neupravičeno izbrano za izvajalca občinskih investicij. Tako je dosegel, da je to podjetje neupravičeno pridobilo 5 poslov v vrednosti preko 284.000 evrov.
Pri preiskovanju kaznivih dejanj so kriminalisti ugotovili, da je gradbeno podjetje dela na občinskih objektih sicer opravilo, vendar je bila vrednost del napihnjena, za kar so bili izdani lažni računi v višini najmanj 70.000 evrov, ki so bili plačani.
Zahteval podkupnino zaradi svojega vpliva
Posebno vlogo pri izvrševanju kaznivih dejanj na občini je imel osumljenec, ki je zase in svoje bližnje zahteval in sprejel korist od direktorja gradbenega podjetja in sicer korist v obliki izvedenih gradbenih del na dveh nepremičninah, katerih ocenjena vrednost znaša najmanj 50.000 EUR. Korist je zase in svoje bližnje zahteval v zameno, da je izkoristil svoj vpliv in posredoval pri takratni odgovorni osebi občine, da je bilo v letu 2010 sporno gradbeno podjetje izbrano na javnih razpisih, ne glede na to, da so bile pri tem kršene določbe Zakona o javnih naročilih in interna navodila občine.
Koprski kriminalisti so v zadnjih dneh decembra 2012 zaključili kriminalistično preiskavo s podajo petih kazenskih ovadb zoper 4 osebe in sicer zaradi utemeljenega suma storitve 20 kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete.
Več iz rubrike Kronika:
Zaradi gojenja konoplje priprli 20-letnika
Moški padel z nebotičnika in umrl?!
Psu potisnili petardo v gobec, poginil v strašnih bolečinah!