NASILJE V DRUŽINI: Kljub pretepom ga je Koprčanka vsakič vzela nazaj

Koper

25. novembra, na današnji dan, obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Tako centri za socialno delo kot policija, tožilstvo in sodstvo se zavedajo, da je pri tej problematiki še kako pomembno njihovo sodelovanje in usklajeno delovanje. V Obalno-kraški regiji imamo sedem CSD-jev, regijsko službo za koordinacijo in pomoč žrtvam nasilja, varno hišo Kras, dve interventni službi, krizna centra v Kopru in Piranu, v Kopru deluje tudi Društvo za nenasilno komunikacijo.

Pred letom dni je bil sklican krizni tim, ki je obravnaval primer nasilja v družini s koprskega območja. Oškodovanka je povedala, da je bil partner do nje nasilen že pred štirimi leti, a je nato predlog za pregon umaknila.  Par z otrokom je še naprej živel skupaj, a je žensko partner ponovno začel pretepati. Storilec zna lepo govoriti, prepričal je svojo partnerico, da bo vse v redu. Spet jo je tepel in nad njo izvajal psihično nasilje. Nato se je žrtev odselila, a jo je zasledoval, ji pošiljal sporočila. Tožilka je zahtevala preiskavo. Partner kljub preiskavi ni odnehal. Na tožistvu so zato zanj predlagali pripor, ki pa ni bil odrejen. Oškodovanka je bila zaslišana, sledila je ovadba za zanemarjanje mladoletne osebe, lahko telesno poškodbo in nasilje v družini po tretjem odstavku kazenskega zakonika, ki predvideva do treh let zaporne kazni.

Obdolženec je obtožbe zanikal, jokal krokodilje solze, sodnici povedal, da nič od tega ne dela. Zopet je bila zaslišana oškodovanka, ki je pričala prepričljivo. Tožilstvo je ponovno predlagalo pripor in okrajno sodišče ga je tokrat odredilo. Oškodovanka je prvič po dolgem času zaživela v miru, postopek je stekel, tožilstvo je zasliševalo priče.

Želela ga je nazaj

Nato je oškodovanka sodnici rekla, da bi partnerja rada videla, da bi šel njun otrok k njemu. Obiskala ga je, mu padla v objem. Naslednji dan je umaknila vse izjave, rekla, da ga ljubi in si z njim želi živeti. Na obravnave sredi poletja je prihaja izzivalno oblečena in partnerja zapeljevala, sodnica jo je morala večkrat opomniti, par se je na sodišču tudi večkrat poljubil. Na koncu je ostalo edino kaznivo dejanje nasilje v družini po tretjem odstavku. Moški je bil obsojen na pogojno kazen šest mesecev s preizkusno dobo dve leti. Avgusta je že sledila nova ovadba.

Začaran krog

To je šolski primer, ki ga je na Medresorskem regijskem posvetu centrov za socialno delo s predstavniki policije, tožilstva, sodišča in nevladnih organizacij na področju obravnave in preprečevanja nasilja opisala višja državna tožilka na koprskem tožilstvu Nataša Kuštra. Kot pravi, kljub temu, da udeleženi v procesu preiskovanja nasilja v družini dobro sodelujejo med seboj, ostaja cilj, da se nasilje preneha. Če ne gre le za začaran krog.

Udeleženci posveta so se lahko sprehodili skozi Labirint nasilja in spoznali dinamiko nasilja v družini.

Obeležitev Mednarodnega dneva boja proti nasilju nad ženskami bo letos na Tartinijevem
trgu v Piranu (v primeru slabega vremena v TPC Lucija) z začetkom ob 13. uri.

Na območju Policijske uprave Koper po besedah Damjana Severja, vodje oddelka za splošne policijske naloge pri PU Koper, sicer obravnavajo v povprečju skoraj en primer nasilja v družini na dan. Lani so obravnavali skoraj 200 prekrškov po zakonu o varstvu javnega reda in miru ter 150 kaznivih dejanj s področja nasilja v družini, torej skupno 350 primerov.

Pri tem so še kako pomembni dokazi, ki jih predloži CSD in na katerih v precejšnji meri temeljijo nadaljnji postopki. Kot je pojasnila direktorica CSD Koper Tjaša Rodman, se bodo potrudili svoja poročila oddajati čim hitreje. Velikokrat jih pri tem sicer zavira tudi zakon o varovanju osebnih podatkov, a kot pravi Rodmanova, se zavedajo, kako pomembno je, da ima ali sodnik, tožilec, navsezadnje pa tudi policist in kriminalist, ki je vključen v primer nasilja v družini, čim več informacij.

Deli novico:

srka |  27 .11. 2015 ob  12: 01
Nasilje ni rešitev za nobeno situacijo. Ko se naučiš reševati vse spore in dosegaš svoje interese brez nasilja, opaziš, da te nič ne more zlomit.

Si ne predstavljam, da bi svojemu šefu dal žlepo, ker mi ne odobri dopusta? Zakaj bi potem dal žlepo ženi ali otroku, ker mi "dvignejo živce" ali prodajalki v trgovini, ker je počasna ali pa prvemu nesramnežu na cesti? Kaj bom s tem dosegel? Lastno zadoščenje, ki bo trajalo ako dolgo kot zadoščenje ko poješ mekdonaldsov hambuger?

Poskusite raje kako dolgo traja zadoščenje, ko nas stvari ne vržejo iz tira in hendlate situacijo brez verbalnega in fizičnega nasilja.

p.s. svarilo moškim: če vaše ženske izvajajo nad vami verbalno ali psihološko nasilje in imajo nek ponavljajoč vzorec, ki se ga ne da odpravit s pogovorom, predlagam čimprejšnjo ločitev. Prej ali slej bo zveze konec ali ker boste sami končali v arestu ali ker se boste en dan ko boste imeli polno kapo pobrali od doma. Samo da boste takrat veliko bolj stari in izmučeni od vsega tega.
zvončica |  27 .11. 2015 ob  07: 56
nesmiselno je govoriti zlorabljeni ženi in mami kdaj se mora umaknit-to mora v njej dozoreti in se mora sama odločit za ta težek korak in prelom v njenem življenju.mati in žena dela instinktivno da bi bilo družini in njenim otrokom najboljše pa čeprav sama trpi in s tem najverjetneje škodi še komu.ponavadi si rečemo samo da otroci odrastejo,kaj pa otroci doživljajo v tem času ko odraščajo pa je drugo vprašanje.verjetno jim naredimo dosti škode,nekateri otroci pa to izkoristijo in se držijo pregovora kjer se prepirata dva tretji dobiček ima-tudi to najvernetneje kasneje škodi že tako prizadetemu otroku.ker nismo sodniki ne sodimo takih stvari.
ma daj |  26 .11. 2015 ob  17: 14
brez zamere, ampak največkrat so babe same krive, ker se ne znajo odločno postavit zase....saj vemo kako delujejo moški, najprej nasilje, potem opravičilo, rožice, poljubčki, obljube, po kratkem pa spet ista pesem....kdor je nasilen težko spremeni svojo osebnost in postane drugačen, nima smisla si delat utvar, da se bo spremenil...že ob prvem nasilnem poskusu je potrebno reagirat
zvončica |  26 .11. 2015 ob  07: 31
sama sem dolga leta prenašala fizično in psihično nasilje s strani partnerja vedno sem iskala vzrok zakaj se tako obnaša do mene mu oprostila v upanju da se to ne bo ponovilo.nasilen je bil do mene ko ni bilo otroka doma tako da ni bilo prič.pred svojimi prijatelji je bil nagnjusno prijazen in ljubeč do mene tako da so ga vsi občudovali kako dober mož in oče jesram me je bilo bilokomu povedat kaj se dogaja pri nas.ko mož prvič dvigne roko nad ženo je edina rešitev ločitev pa četudi imaš pet otrok,že preživiš kako samo da imaš mir in da te ni strah kdaj pride domov in kaj bo.zato le pogumno zlorabljene žene boljše je biti celo življenje sam kot v slabi družbi,mejte se rade.
satir |  25 .11. 2015 ob  12: 28
psihična odvisnost od nasilja v podrejenem partnerskem odnosu bi morali zdraviti v Idriji kot vsako drugo odvisnost, otroke pa dat živet nekam v mir, saj se model obnašanja prenaša iz staršev na otroke in njihove bodoče partnerske odnose... družina se podira kot domine... nasilneže pa bi bilo treba priščipniti tam spodaj pri balinah da bi imeli manj testosterona in bikovskega nasilja... pa da ne sejejo naprej slabega semena.
@?! | danes ob 08:49 |  25 .11. 2015 ob  09: 08
Nasilje nad starši izvajajo prav tako zelo ne-šolani otroci!
?! |  25 .11. 2015 ob  08: 49
Nasilje izvajajo tudi otroci nad starši! Predvsem zelo šolani otroci, magistri!