Na delovnem sodišču v Kopru je v primeru tožbe nekdanjega vodje finančno-računovodskega odseka Splošne bolnišnice Izola (SBI) Andreja Pavletiča proti nekdanjemu delodajalcu zaradi nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi nastopilo več prič, med njimi tudi prvi mož ZZZS Samo Fakin. V ospredju je bil sestanek o razmerah v SBI julija lani.
Nadaljevanje sojenja v primeru Pavletič-SBI
Kronika
Omenjeni sestanek, do katerega je prišlo 23. julija lani na ministrstvu za zdravje, so, kot je danes pričal Pavletič, na ministrstvu sklicali zaradi revizije poslovanja SBI v letu 2011, ki je kazala, da je zavod insolventen, ter zaradi ocene poslovnega izida za prvo polletje 2012, ki je kazala na to, da je izolska bolnišnica med relativno najbolj zadolženimi v državi.
Na sestanku so Pavletiča prosili za pojasnilo, kako je prišel do svoje ocene poslovnega izida, ter se, kot je pojasnil nekdanji prvi finančnik SBI, nato na prošnjo predstavnice ministrstva Elde Gregorič Rogelj dogovorili, da bo svoje odgovore pisno dopolnil.
Komu je pošiljal poročila?
Kot je danes zatrdil, je vse bistvene informacije, ki jih je nato podal v pisnem poročilu, podal že na omenjenem sestanku, zato je zavrnil očitek vodstva SBI o posredovanju poročila nepooblaščenim osebam, poleg tega pa je šlo po njegovih besedah za verodostojne in preverljive podatke.
Na vprašanje, ali se je o tem, kaj bodo poslali ministrstvu, predhodno dogovoril z direktorjem SBI Janijem Derničem, je Pavletič dejal, da ne, da pa je na omenjenem sestanku razumel, da je mišljeno, da poročilo pošlje Rogljevi. Pri tem je spomnil, da je bil na sestanku prisoten tudi Dernič.
Pavletičevo zgodbo je Dernič osvetlil nekoliko drugače. Sam je na sestanku razumel, da se od Pavletiča zahteva striktno pojasnilo h konkretnim zadevam. Čez nekaj dni pa mu je Pavletič v vednost poslal elektronsko sporočilo, ki je vsebovalo celotno poročilo o poslovanju zavoda, ki ga svet SBI sploh še ni obravnaval in je torej šlo za neverificiran in neverodostojen dokument. Prav tako Pavletič ni nikjer označil, da gre za delovno gradivo.
To je bilo po Derničevem mnenju toliko bolj škodljivo za SBI, saj številke iz poročila niso bile točne. Pavletičevo poročilo je prognoziralo tri do 3,5 milijona evrov izgube ob koncu leta, medtem ko naj bi ta dejansko znašala okoli dva milijona evrov.
Izguba v poročilu večja od resnične
S tem ko je poročilo zaokrožilo na več naslovnikov in nazadnje prišlo v medije, je, tako Dernič, nastal napačen vtis, da je SBI "nek velik problem" znotraj slovenskega zdravstva, med zaposlenimi pa je sprožilo vznemirjenje in vprašanja, ali bodo sploh dobili plače. Nenazadnje so imeli v bolnišnici zaradi teh govoric zatem precej težav z dobavitelji, je dodal direktor SBI.
Gregorič Rogljeva pa je povedala, da je na sestanku predlagala, naj v SBI ponovno preverijo, ali je ocena prihodkov ustrezno prikazana. Pavletiča pri tem ni izrecno zadolžila za pripravo poročila, saj za to ni bila pristojna. Odgovor Pavletiča pa je po njenih besedah ustrezal njenim pričakovanjem "in še več". Pri tem se ji je zdelo razumljivo, da je v odgovoru vključeno tudi na novo izdelano polletno poročilo o poslovanju.
Pojasnila je še, da je Pavletičev dopis razumela kot "dokument, ki je prišel z bolnišnice", da pa bi ga, če bi vedela za način njegovega nastanka, razumela zgolj kot delovno gradivo.
Fakin je povedal, da je minister Gantar naročil pripravo podatkov o poslovanju bolnišnice, sam pa je le izrazil željo, da podatke posredujejo tudi njemu. Sicer pa je povedal, da kolikor se spomni, je bila na sestanku izražena zahteva po nekih splošnih podatkih in da ni bilo govora o posredovanju poročila o poslovanju.
Več iz rubrike Kronika: