Na potep po Škocjanskem zatoku

Koper

Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, ki od leta 1999 upravlja z Naravnim rezervatom Škocjanski zatok in je uspešno izvedlo njegovo renaturacijo, si prizadeva, da bi to redko slovensko mokrišče, ki ga v preteklosti nismo povsem uničili, vse bolj postalo del turistične ponudbe, ki tudi sicer v svetu prihaja v ospredje. Tako imajo iz leta v leto več gostov iz tujine, še zlasti pa so veseli, da tudi Koprčani, ki imajo do zatoka le kakih 20 minut hoje, vse raje prihajajo tja spoznavati to svoje edinstveno naravno okolje, predvsem pa bogatiti svoje življenje. Vse bolj se ga namreč zavedajo kot danes tako potrebno okolje za sprehod, sproščanje po službi, za prevetritev glave in nabiranje novih moči. 

Da bi imeli Koprčani od njega še več, jih tja radi prijazno povabijo ob najrazličnejših priložnostih na vodene oglede. Nazadnje je bilo to ob nedavnem Evropskem tednu mobilnosti, ko je dogodek sofinancirala Mestna občina Koper. Že sedaj pa vabijo v rezervat 5. oktobra, ko je Evropski dan opazovanja ptic in bo seveda voden ogled še zlasti pritegnil vse, ki jih zanima pestrost ptic v tem največjem slovenskem polslanem mokrišču.

Rezervat je odprt vsak dan od sončnega vzhoda do sončnega zahoda. Vstop za individualne obiskovalce je brezplačen, vodenje za skupine 10 – 25 oseb pa se plača.

"Škocjanski zatok je pomemben delček v spletu mokrišč pri nas, zato smo pri razvijanju njegov turistične odprtosti preudarni. Paziti moramo, da se živali dobro počutijo in da se tega naravnega okolja ne moti. Obisk se od leta 2007, ko smo uspešno zaključili renaturacijo rezervata, povečuje. Prihajajo osnovne šole, vse več je srednjih šol, pa tudi tujcev, ki se oglasijo med dopustom in opazujejo ptice, je vedno več. Med njimi je precej študentov, ki pridejo v rezervat v okviru terenskih vaj," pravi biologinja Bojana Lipej, koordinatorka izobraževanja iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Sicer pa Društvo za opazovanje in proučevanje ptic za dokončno ureditev rezervata ob vstopu vanj načrtuje izgradnjo sodobnega informacijskega centra, za katerega so večino sredstev uspeli pridobiti iz skladov EU za regionalni turistični razvoj. O začetku njegove gradnje bodo javnost podrobno seznanili v kratkem in upajo, da bo v celoti končan v letu dni. V njem bo informacijski pult in vse, kar rabi obiskovalec, pa tudi predavalnica ter laboratorij. Med ostalim snujejo dodatne opazovalnice, od katerih bo ena vkopana, tako da bo možen celo pogled v podvodni svet. 

Vstop v rezervat je na Bertoški Bonfiki. Ogled poteka po krožni učni poti s postanki na posebno urejenih opazovališčih. Razen po označeni kolesarski stezi Pot zdravja in prijateljstva – Parenzana, ki poteka po robu rezervata, je kolesarjenje po notranjosti rezervata prepovedano in prav tako vodenje psov, ki niso na povodcih. Tudi sicer morajo obiskovalci upoštevati kodeks obnašanja v rezervatu, ki je predstavljen na tablah ob vstopu. 

Deli novico: