Kljub negotovemu gospodarskemu položaju, v katerem je Slovenija, pa je ekonomist Dušan Mramor v primeru ureditve političnih razmer optimist. "Položaj je zelo težak. Smo zelo zadolženi, a mislim, da je možno z ustreznimi ukrepi in potrpežljivostjo iziti iz tega položaja," je danes na GZS dejal Mramor.
Mramor je na srečanju kluba nagrajencev, ki ga je pred nocojšnjo podelitvijo nagrad za izjemne dosežke na področju gospodarstva in podjetništva pripravila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), poudaril, da je Slovenija po hitri gospodarski rasti, ki jo je beležila pred leti, zdaj ena od držav z najhujšim padcem bruto domačega proizvoda (BDP) v EU. Smo na ravni leta 2003, je dejal, kot problematični področji pa izpostavil gradbeništvo in domače povpraševanje.
Če izvzamemo gradbeništvo in do določene mere domače povpraševanje, ki je upadlo tudi zaradi psihološkega učinka, so trendi podobni kot v EU. "Tu torej ni taka katastrofa, kot izgleda," je zatrdil nekdanji finančni minister.
Kot poglavitni vzrok za slovenske težave je izpostavil kreditni krč, do katerega so privedli slabi krediti in deloma tudi pogoji Banke Slovenije glede kapitalske ustreznosti bank, ki so strožji kot v drugih državah. Na teh področjih bi se lahko dalo v kratkem času narediti premik in gospodarstvu omogočiti financiranje, to bi zelo sprostilo položaj, je menil.
Tudi predsednik GZS Samo Hribar Milič se strinja, da so sedanje težave Slovenije rešljive. Imamo izkušnje in potencial, da pridemo iz tega položaja, je dejal ter spomnil na vrsto uspešnih podjetij, "ki voz pravzaprav že vlečejo".
Merjeno po vrednosti na prebivalca Slovenija izvozi šestkrat več kot kakšna Grčija, in to brez resne podpore države, je dejal Hribar Milič. Leta 2011 je imel slovenski izvoz krasen veter v jadra, tudi lani je bilo opaziti malenkostno rast. Trenutno izvozimo še enkrat toliko kot leta 2000.
Vendar pa 90 odstotkov slovenskih izvoznikov izvaža samo na trge nekdanje Jugoslavije, je opozoril Hribar Milič. Zato bi morali najti ukrepe, s katerimi bi izvoznikom pomagali, da bi to krizo preživeli.
Gospodarstvo si želi predvsem učinkovite pravne države. "Od insolvenčne zakonodaje do delovno pravne zakonodaje - nič ne funkcionira," je bil kritičen Hribar Milič. Ob tem je uperil prst tudi v gospodarstvo: "S hitrimi postopki na sodiščih naj se obsodi tudi tiste med nami, ki so delali kaj nezakonitega."
Po mnenju predsednika GZS potrebujemo hitre kratkoročne ukrepe. Če bomo še leto dni razpravljali, kako sanirati banke, ne bomo imeli več kaj sanirati. Podobno velja za podporo izvoznikom, je menil.
Sorodne vsebine: