Odhajajoči premier italijanske tehnične vlade Mario Monti ne bo vstopil v politični boj z zapisom svojega imena na katero od političnih list, kot so si želeli predstavniki nekaterih strank. Na današnji novinarski konferenci ob zaključku leta je dejal, da je njegov program "Spremeniti Italijo, reformirati Evropo" odprt vsem.
Montija podpira sredina, sodelovanje z Berlusconijem izključeno
V zadnjih mesecih se je veliko govorilo o Montijevi agendi, ki pa je nismo predstavili sami, ampak različne družbene sile, je dejal Mario Monti in dodal, da je bil njihov odziv pozitiven. Pripravili so namreč program reform, ki ni namenjen ne desnici, ne levici, ampak vsem.
"Menim, da je največji strošek politike v nesprejetih odločitvah ali pa v napačno sprejetih odločitvah. Politik gleda na prihodnje volitve, državnik pa na prihodnje generacije," je Monti spomnil na besede italijanskega politika Alcida de Gasperia.
"Danes je lahko pozabiti, kako dramatične so bile razmere, ko je tehnična vlada začela delati. Lahko razkrijem, da sem se ob prvih državniških obiskih v tej funkciji znašel obkrožen z izjemnim nezaupanjem do Italije," je razkril in dodal, da pa so danes lahko Italijani znova državljani Evrope z dvignjenimi glavami.
Monti adut sredine?
V svojem dobro uro trajajočem govoru se je Monti še zahvalil predsedniku republike Giorgiu Napolitanu za podporo ter koristne in razsvetljujoče nasvete in pa vsem političnim silam, ki so podpirale njegovo tehnično vlado.
Zahvalil se je tudi predsedniku Ljudstva svobode Silviu Berlusconiju, ki pa ga je hkrati okrcal zaradi nejasnih komentarjev na račun dela njegove vlade. "Včasih imam težave slediti njegovemu miselnemu toku," je dejal Monti.
Pojasnil je, da je Berlusconi še v soboto govoril, da ta vlada ni storila nič in da ni sprejela nobene reforme, temveč je le zviševala davke. Pred nekaj dnevi pa ga je pozival, naj prevzame vodenje zmernih političnih sil. To ponudbo je Monti sicer danes jasno zavrnil.
Montija je po današnjem nagovoru po pričakovanjih nemudoma podprla nova sredinska stranka prvega moža Ferrarija Luce Cordera di Montezemola, ki je sicer nameravala skupaj z odpadniki iz Ljudstva svobode oblikovati sredinski tabor, na čelo katerega bi kot kandidat za premiera stopil Monti.
Levosredinska Demokratska stranka, ki trenutno vodi v javnomnenjskih anketah, je bila bolj previdna. Njen vodja Pier Luigi Bersani je zaenkrat dejal le, da je pripravljen "z veliko pozornosti in spoštovanja" prisluhniti odhajajočemu premieru, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V nasprotju s tem je Montija po pisanju dpa kritiziral sekretar Ljudstva svobode Angelino Alfano, ki je za Sky TG24 dejal, da "je kakršnakoli oblika sodelovanja (z Montijem) izključena".
Sorodne novice:
Hrvaški diplomat za Jutarnji list: Če pade Janša, Hrvaška morda julija ne bo mogla v EU