Odhajajoči premier italijanske tehnične vlade Mario Monti ne bo vstopil v politični boj z zapisom svojega imena na katero od političnih list, kot so si želeli predstavniki nekaterih strank. Na današnji novinarski konferenci ob zaključku leta je dejal, da je njegov program "Spremeniti Italijo, reformirati Evropo" odprt vsem.
V zadnjih mesecih se je veliko govorilo o Montijevi agendi, ki pa je nismo predstavili sami, ampak različne družbene sile, je dejal Monti in dodal, da je bil njihov odziv pozitiven. Pripravili so namreč program reform, ki ni namenjen ne desnici, ne levici, ampak vsem.
Doslej so se morali Italijani odločati med eno in drugo stranjo, je še dejal Monti in dodal, da bo v prihodnje potrebna široka koalicija vsaj okoli temeljnih idej. "Kdorkoli najde interes, naj pretehta našo agendo. Upam, da bo našla široko podporo," je poudaril.
Monti je sicer pojasnil, da ne vidi smisla v političnih strankah, ki so zasnovane okoli enega imena. Kljub temu pa ni zavrnil možnosti prevzema premierske funkcije v prihodnji vladi, če ga bodo k temu pozvali podporniki njegove agende. O takšnem pozivu bo, tako Monti, razmislil.
Monti je v svojem govoru ob zaključku leta ocenil, da je Italija izšla iz izrednih finančnih razmer, da pa jo v prihodnje čakajo še številne naloge, globoke reforme, ki bodo terjale široko soglasje. Zato njegova agenda ni namenjena nobeni posamični politični sili.
Poudaril je, da v prihodnje ne bi smeli zavreči sprememb, ki so jih državljani sprejeli z veliko žrtvami. Izpostavil je pomen uveljavitve Italije kot resne države v evropski politiki ter odločilen vpliv Italije pri sprejemanju pakta za rast in pri ukrepih za stabilizacijo finančnega sistema.
Glede ukrepov doma je izrekel opozorila tistim, ki napovedujejo ukinitev davka na nepremičnine. Privlačno je govoriti o ukinitvi davka in govoriti, da je plačevanje davkov poseganje države v naše denarnice, a če bo davek ukinjen, bo že čez leto dni potrebno uvesti še dvakrat višjega, je dejal Monti.
Za gospodarsko rast bodo potrebne korenite reforme, tudi korenitejša reforma dela. Nujna bo sinergija vseh udeležencev, od politike, do sindikatov in delodajalcev, da bo država lahko sprostila razvojne potenciale države.
Napadel Berlusconija, želi si še reform
"Menim, da je največji strošek politike v nesprejetih odločitvah ali pa v napačno sprejetih odločitvah. Politik gleda na prihodnje volitve, državnik pa na prihodnje generacije," je Monti spomnil na besede italijanskega politika Alcida de Gasperija.
"Danes je lahko pozabiti, kako dramatične so bile razmere, ko je tehnična vlada začela delati. Lahko razkrijem, da sem se ob prvih državniških obiskih v tej funkciji znašel obkrožen z izjemnim nezaupanjem do Italije," je razkril in dodal, da pa so danes lahko Italijani znova državljani Evrope z dvignjenimi glavami.
Zahvalil se je tudi predsedniku Ljudstva svobode Silviu Berlusconiju, ki pa ga je hkrati okrcal zaradi nejasnih komentarjev na račun dela njegove vlade. "Včasih imam težave slediti njegovemu miselnemu toku," je dejal Monti.
Pojasnil je, da je Berlusconi še v soboto govoril, da ta vlada ni storila nič in da ni sprejela nobene reforme, temveč je le zviševala davke. Pred nekaj dnevi pa ga je pozival, naj prevzame vodenje zmernih političnih sil. To ponudbo je Monti sicer danes jasno zavrnil.
Sorodne vsebine:
Borut Pahor prisegel kot četrti predsednik republike
Janković se ne bo udeležil proslave ob dnevu samostojnosti in enotnosti