V pogajanjih za rešitev Cimosa nihče ni postavljal dodatnih pogojev, je za STA povedal državni sekretar Gašpar Gašpar Mišič. Država skupaj z bankami in lastniki usklajuje celovito rešitev, pri čemer so zdaj na vrsti samo še "finese". Kot je poudaril, želijo pred podpisom sporazuma preveriti vse podrobnosti, da ne bi ponovili napak iz preteklosti.
Mišič: Za reševanje Cimosa usklajujemo zgolj še podrobnosti
Državni sekretar v kabinetu predsednice vlade Mišič je tako pojasnil, da določene zadeve še preverjajo. "Hočemo, da bi bila ta državna pomoč resnično izpeljana transparentno in po pravilih Evropske komisije," je pojasnil. Kot je dodal, ne želijo ponavljati napak iz preteklosti, da bi morali zaradi kakšnih nepravilnosti nato državno pomoč vračati.
"Očitno je to v tej državi eden izmed prvih primerov načrtovanja pravilnega prestrukturiranja gospodarske družbe, ki je prepoznana v skladu z zakonom kot družba v težavah," je pojasnil Mišič. Ob tem je zagotovil, da gre pri Cimosu za podjetje z zdravim jedrom in perspektivo tj. zaupanjem kupcev in dobaviteljev, kar je po njegovem treba ohraniti.
V preteklosti je bilo po njegovi oceni namreč veliko napak storjenih pri Primorju, družbi SCT in drugih podjetjih, ko so se uničili tako znanje kot reference teh podjetij.
Celovita rešitev Cimosa, ki so jo predvideli skupaj z bankami in lastniki, bo predvidela dvofazni postopek, in sicer najprej rešitev likvidnostnih težav, "potem pa gremo v solvenčnost". Kot je še spomnil Mišič, bo postopek reševanja Cimosa tudi eden od vzorčnih primerov za reševanje vseh ostalih zdravih podjetij.
Na dosedanjih sestankih so pridobili medsebojno zaupanje sogovornikov, je med drugim ocenil Mišič. Na vsakem sestanku pride do izmenjav mnenj in argumentov, nikakor pa ni minister Uroš Čufer postavil novih pogojev, kot danes piše Dnevnik.
Kot je ponovil Mišič, so pri reševanju Cimosa v zaključni fazi. Končni sporazum bi po njegovih besedah lahko podpisali že prejšnji petek, "ampak, zakaj bi ga podpisovali, dokler ni vse preverjeno", se je vprašal. Mišič je spomnil še, da so pred njimi Cimos reševali 18 mesecev, ta vlada pa se s tem vprašanjem ukvarja le nekaj tednov. V Cimosu v tej fazi pogovorov sicer ne dajejo izjav.
Premierka Alenka Bratušek je v ponedeljek sicer napovedala, da bodo dogovor glede rešitve za Cimos podpisali najkasneje v torek. Po pisanju Dnevnika pa naj bi finančni minister Uroš Čufer, potem ko so bili lastniki, bankirji in predstavniki države že dogovorjeni, prišel na dan z novimi zahtevami.
Tako naj bi Čufer v petek državno finančno injekcijo v družbo v višini 35 milijonov evrov pogojeval s tem, da bi banke dokapitalizirale Cimos s terjatvami v višini 80 milijonov evrov. V torek pa je finančno ministrstvo ponovno spremenilo svoja pogajalska izhodišča, poroča časnik.
Dnevnik med drugim navaja še, da bodo Cimosu, dokler Evropska komisija ne bo izdala dovoljenja državi za izdajo poroštva, pri najemu posojila med drugim jamčili lastniki.