Mestne blagajne tudi na Obali?

Piran

Vse več slovenskih občin svojim prebivalcem omogoča plačevanje položnic brez provizije. V recesiji, ko so še zlasti upokojenci in brezposelni prisiljeni gledati na vsak cent, je zamisel o t. i. mestnih blagajnah dobra. Prva jo je uresničila mestna občina Celje že pred dobrimi tremi leti, posnemale pa so jo občine Maribor, Postojna in Velenje. Zanimalo nas je, ali bodo obalne občine tudi poskrbele za vzpostavitev mestnih blagajn in v kolikšnem času?

"Ravno preučujemo modele za vzpostavitev mestne blagajne v naši občini. Občina Piran bi želela svojim občanom v časih gospodarske in finančne krize pomagati pri zmanjševanju tekočih stroškov, zato razmišlja o uvedbi "občinske blagajne", preko katere bi občanom nudila možnost gotovinskega plačila položnic brez provizije," je razložila Slavica Tucakov, vodja službe odnosov z javnostmi na občini Piran.  

Plačila bi se nanašala na storitve občinskih javnih zavodov, podjetij in nekaterih drugih gospodarskih javnih služb oz. za namene, kot so plačilo stroškov vrtca, šole, najemnin, stanarin, odvoza smeti, vode, ogrevanja, elektrike, občinskih dajatev  NUSZ in podobno, saj so izkušnje občin, ki so občinsko blagajno že uvedle, pozitivne. V ta namen občina Piran ravno te dni preučuje možnosti vzpostavitve takšne blagajne in pripravlja analizo stroškov, saj omenjeni stroški vzpostavitve takšne blagajne, ki razbremeni občane, bremenijo občinski proračun.

V Kopru tudi z mestno blagajno, v Izoli še preučujejo

Projekt t. i. mestne blagajne so v občinski upravi Mestne občine Koper zastavili že v minulem letu, in sicer v skladu z zahtevami, ki so si jih zastavili v okviru standarda ISO 9001:2008. K projektu so pristopili fazno, končal pa naj bi se predvidoma konec leta 2013. Samo lokacijo oziroma lokacije plačilnih mest in nabor plačilnih storitev bodo preučili med letom. Sicer pa na Mestni občini Koper stremijo k temu, da bi lahko v okviru tega projekta občanom omogočili opravljanje čim več storitev na lokaciji oziroma več lokacijah, ki bodo njim čim bolj dostopne.

Na Občini Izola prav tako iščejo najboljšo možno rešitev, ki bi občanom prihranila plačevanje provizij, za Občino pa ne bi pomenila dodatnega obsega dela in velikih stroškov. Ali se bodo tudi v Izoli odločili za vzpostavitev mestne blagajne, za zdaj še ni znano.

Ostale aktualne vsebine:

Regalin dneva: valentinov vzglavnik s posvetilom

Bo Fontana presahnila?

Slovenski nogometaši danes z BiH

Deli novico:

display |  25 .03. 2013 ob  16: 21
Čim prej naj občinsko svet IZOLE ustanovi javno blagajno .Ker je to pozitivno za celotno družbo Trenutno je na letni ravni strošek posameznika približno 100 eu. I to ni malo.lep pozdrav župau .I naj dobro premisli????..