Medtem ko je konzorcij prodajalcev Mercatorja doslej prejel večje število nezavezujočih ponudb za nakup 53 odstotkov trgovske družbe, se zbiranje ponudb nadaljuje vsaj še ta teden. V ponedeljek se je namreč iztekel instrukcijski rok, do katerega je konzorcij želel pridobiti nezavezujoče ponudbe, a bodo upoštevali tudi morebitne ponudbe po tem roku.
Zbiranje nezavezujočih ponudb za večinski delež v Mercatorju se tako še ni končalo, je izvedela iz dobro obveščenih virov. Prodajalci so sicer v torek sporočili, da so prejeli večje število nezavezujočih ponudb za Mercator in dodali, da se je predstavitev, ki jih je uprava Mercatorja pod vodstvom Tonija Balažiča opravila v začetku februarja, udeležilo devet morebitnih ponudnikov. Koliko ponudb je prispelo, pa prodajalci ne razkrivajo.
Mercator prodajajo že devetič. V tokratnem prodajnem konzorciju so Pivovarna Union, NLB, Pivovarna Laško, NKBM, Gorenjska banka, Prvi faktor - Faktoring Beograd, Radenska, Banka Koper, banka Hypo Alpe Adria, NFD 1, Banka Celje in NFD Holding.
Prodaja je zaradi visokih obveznosti do bank še posebej pomembna za družbe iz skupine Laško. Po navedbah zanesljivih virov sicer skupina Laško trenutno potrebuje okoli 100 milijonov evrov, da bi dolg do bank upnic, ki znaša 360 milijonov evrov, spravila na obvladljivo raven. Če bi bila tokratna prodaja Mercatorja uspešna, bi se obveznosti do bank znižale.
Če bi skupina Laško prodala svoj nekaj več kot 23-odstotni delež Mercatorja hrvaškemu Agrokorju po izpogajani ceni 221 evrov za delnico iz aprila 2011, bi njen dolg do bank upnic konec leta 2012 znašal 160 milijonov evrov.
Znižanje obveznosti skupine, ki je še leta 2009 bankam dolgovala 440 milijonov evrov, pa je možno z dokapitalizacijo, ki bi vključevala spremembo obveznosti v kapital, s prodajo nestrateških naložb, vključujoč Mercator, ter z neobrestnim financiranjem do odprodaje naložb.
Skupina Laško letno ustvari približno 50 milijonov evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA) in prav iz tega naslova bi lahko odplačevala posojila. Vodstvo skupine naj bi z bankami skušalo doseči dolgoročni aranžma oz. večletni reprogram posojil, ki zapade v poplačilo konec marca letos.
Doslej je vodstvo uspelo doseči le večmesečni ali enoletni reprogram. Če banke konec marca ne podaljšajo kreditov, potem skupini Laško grozi stečaj.
Skupina Laško, ki zaposluje več kot 1500 ljudi, je bankam upnicam v treh letih vrnila 80 milijonov evrov glavnic in plačala še 60 milijonov evrov obresti. V obdobju 2010-2012 je pijačarski del skupine ustvaril 667,4 milijona evrov prihodkov, EBITDA je znašal 115,6 milijona evrov, dobiček pred obrestmi in davki pa 67,9 milijona evrov. V osnovno dejavnost so investirali dobrih 29 milijonov evrov, v državni proračun pa so prispevali 330,4 milijona evrov.
Sredi decembra lani sta največji lastnici in upnici skupini naložili izdelavo in analizo alternativnih scenarijev prestrukturiranja s ciljem čim hitrejšega razdolževanja, z možnostjo hitre prodaje obeh pivovarn skupaj ali ločeno.
Za uspešno nadaljevanje izvajanja osnovne dejavnosti in saniranja preteklosti bi skupina potrebovala dolgoročni reprogram posojil in enovito podjetje, in sicer kot odgovor na spremembo okolja in trga.
V letošnjem letu skupina načrtuje proizvodnjo 3,9 milijona hektolitrov pijač, 49 milijonov evrov EBITDA, 30,5 milijona evrov dobička in 269,6 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje.
Sorodne vsebine:
Mercator išče manjkajočega nadzornika
Todorić z borznimi mahinacijami zbira sredstva za nakup Mercatorja