V skladu z junija lani uveljavljenim varčevalnim zakonom bodo najvišje plače v letih 2013 in 2014 obdavčene z dohodnino v višini 50 odstotkov. Davek od kapitalskih dobičkov se zvišuje na 25 odstotkov, veljati začenjajo tudi spremembe zakona o dohodnini, ki širijo cedularno obdavčitev na najemnine ter znižujejo olajšavo za študentsko delo.
Menedžerske plače dve leti obdavčene s 50 odstotki
V skladu s pravilnikom o določitvi olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2013 bodo dve leti s 50 odstotki obdavčene plače, ki presegajo 70.907 evrov neto na leto oz. približno 5909 evrov na mesec.
Pri dohodnini se poleg tega nekoliko spreminja lestvica za obdavčitev, in sicer se bo zvišala meja za vstop v razred, v katerem se dohodnina obračuna po 41-odstotni stopnji. Za leto 2013 je ta meja določena v višini 18.960 evrov neto na leto oz. približno 1580 evrov na mesec.
Novela zakona o dohodnini, ki se začenja uporabljati danes, poleg tega znižuje posebno osebno olajšavo od študentskega dela, in sicer za četrtino na približno 2477 evrov v letu 2013. Splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci za dohodnino, je za letos določena pri najmanj 3302,70 evra in je za tiste z nižjimi plačami lahko višja.
Fizičnim osebam, ki opravljajo dejavnost, novela zakona ponuja možnost, da ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov. To velja za tiste, ki letno ustvarijo manj kot 50.000 evrov prihodkov. Izgube iz preteklih let pa bo mogoče v tekočem davčnem letu pokriti le v omejenem obsegu, namreč največ do polovice davčne osnove.
Kmetijam z letom 2013 še ne bo treba preiti iz pavšalne obdavčitve na sistem vodenja knjigovodstva. Ta datum se namreč zamika na 1. januar 2014. Ob tem se bo namesto enoletnega dohodka upošteval povprečni skupni dohodek dveh zaporednih davčnih let. Tako bodo ugotavljanje davčne osnove od dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov dolžne priglasiti kmetije z več kot 7500 evrov prihodkov v dveh zaporednih letih.
Ob tem ko se stopnja davka od dohodkov od kapitala in dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov v skladu z zakonom za uravnoteženje javnih financ z letom 2013 zvišuje z 20 na 25 odstotkov, pa novela zakona o dohodnini širi cedularno obdavčitev tudi na dohodke iz oddajanja premoženja v najem.
Najemnine bodo torej po novem obdavčene s 25 odstotki in se ne bodo več vštevale v letno davčno osnovo za odmero dohodnine. Pri določanju davčne osnove se bodo priznani normirani stroški znižali s 40 na 10 odstotkov, lahko pa se bodo priznali dejanski stroški vzdrževanja premoženja, če jih v času oddajanja v najem plačuje sam davčni zavezanec.
Za tiste, ki imajo v lasti več nepremičnin, pa je pomembna določba zakona o izvrševanju proračuna za prihodnji dve leti, s katero se za leti 2013 in 2014 znižuje prag, nad katerim so od lanskega poletja obdavčene nepremičnine večjih vrednosti. Po novem bo treba davek v višini najmanj 0,5 odstotka plačati v primeru lastništva nepremičnin v skupni vrednosti 500.000 evrov, kar je pol manj kot doslej.
Sredi lanskega leta je Slovenija že uvedla dodaten davek na motorna vozila z večjo prostornino motorja, za leto 2013 pa se bo prvič obračunal še dodaten davek na motorna plovila. Ta davek je izražen v evrih, odvisen pa je od dolžine plovila ter moči motorja.
Nekaj sprememb je tudi pri obdavčitvi prihodkov prostovoljcev. Nagrade, ki jih prejmejo prostovoljci za izjemne dosežke, se bodo denimo v davčno osnovo vštevale v polovični višini.
Sorodne vsebine:
Krašovec: "Človek je narejen, da uživa"