Predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša je poudaril, da je sodstvo enakopravna veja oblasti, primerljiva z drugima, v zadnjem času pa skuša vlada ta razmerja na novo določiti. Po njegovih besedah ne zmanjka vneme, ko je treba kritizirati sodstvo, takega ravnanja pa ne morejo razumeti drugače, kot da je njegov namen podrediti sodstvo politiki.
Masleša: ne zmanjka vneme, kadar je treba kritizirati sodstvo
Masleša je na današnji novinarski konferenci spregovoril tudi o nespoštovanju sodnih odločb, omalovaževanju sodstva in zahtevi po reformi sodstva.
Predsednik vrhovnega sodišča opozarja, da nekateri zavzemajo stališča glede sodnih odločitev, ki še niso pravnomočne, z že kar jasno izraženimi pričakovanji, kako naj se razsodi. Tega po njegovih besedah ni mogoče razumeti drugače kot pritisk. Na drugi strani pa nekateri po njegovih besedah pravnomočne sodbe označujejo kot nepravične.
Proti sodstvu tudi ministrstvo?
V tako orkestrirano kampanjo se po njegovih besedah vključuje tudi pravosodno ministrstvo, ki trdi, da ne držijo podatki o sodnih zaostankih. Kot poudarja, sodstvo ni nikogar zavajalo, saj se ministrstvo sklicuje na enake ugotovitve kot vrhovno sodišče.
Glede napovedanih sprememb v zakonodaji na področju sodstva Masleša pojasnjuje, da spreminjanje zakonodaje ne poteka v sodelovanju s sodstvom.
V zvezi z razumevanjem domneve nedolžnosti pri nas pa je dejal, da bi se morala politika sama odločati glede odgovornosti nosilcev javnih funkcij. Pomembni posamezniki, ki so v kazenskih postopkih, ohranjajo moč in napovedujejo reforme sodstva, ki naj bi v teh postopkih odločilo, je dejal.
Več iz rubrike Družba:
Protesti po celi državi tudi danes
Trst: most bo prišel za praznike!
V PSS ogorčeni, ker tožilstvo za huligane ni predlagalo pripora