Osrednje prizorišče šeste izdaje festivala Godibodi bo v Hostlu celica, festivalsko dogajanje pa se bo selilo še v mariborski Kulturno Glasbeni Brlog (KGB) ter koprski Circolo. Po besedah umetniškega vodje Janeza Dovča bo festival, ki bo potekal med 28. in 31. majem, tudi letos ponudil veliko sveže avtorske glasbe in bogat spremljevalni program.
Godibodi bo v torek, 28. maja, uvedel etno večer, zaznamovan z istrsko ljudsko glasbo. Za istrski uvod bosta poskrbela glasbena skupina Vruja, ki bo predstavila svojo novo zgoščenko "Brez pašaporta", in Dario Marušić, ki bo tokrat predstavil svoj 15. glasbeni projekt "3 = 1 = n (Music for Minorities and Loosers)". Pesmi bodo obarvane mednarodno - s hrvaškimi in italijanskimi ljudskimi pesmimi.
V sredo, 29. maja, bosta svojo novo ploščo Pesem o morju prestavila Metod Banko in Teo Collori. Zgoščenka vsebuje uglasbeno poezijo pesnikov, kot so Rainer Maria Rilke, Janez Ramoveš in Marko Matičetov. Glasba za zgoščenko je, kot sta povedala na novinarski konferenci, nastajala sedem let in je bila prvotno namenjena zgolj druženju ob glasbi.
Anton Feinig Trio bo na sredinem koncertu skupaj z Evo Hren predstavil z jazzom obarvano avtorsko glasbo, prežeto z ljudskimi pesmimi s Koroške.
V četrtek, 30. maja, ko bo Hostel Celica obeležil 10. obletnico delovanja, ne bo festivalskega programa, v petek pa bo Godibodi sklenil večer z glasbo Aphre Tesla Operating System in skupine Fake Orkestra. Pevka Aphra bo nastopila še 1. junija v mariborskem KGB.
Maribor bo 31. maja gostil še Vrujo, Koper pa Marušića ter Katarino Juvančič in Dejana Lapanjo z bendom.
V spremljevalnem programu se bodo predstavili likovni umetniki, navdahnjeni z glasbo, ki bodo kot vsako leto spremljali festivalsko dogajanje. V Hostlu celica bodo že drevi odprli fotografsko razstavo Bojana Stepančiča z naslovom Godibodi in Sozvočja, na kateri bodo razstavljeni utrinki z minulih festivalov. Odprtju bosta v sklopu Sozvočij sveta sledila koncerta zasedb B&T Music z gosti ter Uršule Ramoveš in fantov z Jazbecove grape.
V torek 28. maja, bodo v Celici odprli razstavo z naslovom Portret istrskega lutnarja - Ottavio Štokovac in njegovi bajsi, ki bo razkrila tradicionalno istrsko glasbeno dediščino. Od četrtka, 30. maja, pa bo na ogled slikarska razstava Ljubezen proti strahu, Celica 1993-2013. Na njej bo akademski slikar Žiga Okorn razstavil tudi nekaj starejših del, ki so nastala v procesu prenove nekdanjih vojaških zaporov.
Pripravili bodo tudi dve okrogli mizi. Na prvi Iz tišine se rodi glasba - Kulturna podoba kulturnih spomenikov, ki bo potekala 28. maja v organizaciji Društva za Eno glasbo, Glasbene mladine Slovenije in Zavoda Godibodi, bodo spregovorili o privatizaciji javnega prostora.
Zadnjega maja pa bodo na okrogli mizi z naslovom Sestava v umetnosti Jiri Kočica, Janko Rožič, Vesna Krmelj in Žiga Okorn spregovorili o KUD Sestava, ki je zasluež za preoblikovanje nekdanjega vojaškega zapora na Metelkovi v mladinski hotel Celica.
Dovč je predstavil še delovanje Celinke, ki je doslej izdala 62 zgoščenk, od tega kar 15 letos. Prihodnosti glasbene zadruge Dovč ne vidi več v klasičnih izdajah plošč. Razmišljajo o digitalnih izdajah, izziv pa bo tudi iskanje virov financiranja.
Sorodne vsebine:
Nocoj bodo podelili tantadruje