Skupina Slovenske železnice je v letu 2012 izboljšala poslovanje in leto sklenila s čistim dobičkom v višini 2,4 milijona evrov. Skladno z načrti naj bi se čisti dobiček letos skoraj podvojil, in sicer naj bi skladno z rebalansom poslovnega načrta znašal 4,3 milijona evrov.
Lani z 2,4 milijona evrov čistega dobička
Dobiček iz poslovanja skupine Slovenske železnice je lani znašal 7,3 milijona evrov in je občutno boljši od tistega iz leta 2011 in tudi od načrtov, dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) pa je dosegel 47,4 milijona evrov.
Lansko leto je zaznamovala intenzivna poslovna, kadrovska in finančna sanacija Slovenskih železnic. Njen del je bilo tudi kadrovsko prestrukturiranje. Lani se je število zaposlenih v skupini zmanjšalo za 618; konec leta 2012 je bilo tako v skupini 8179 zaposlenih. Kadrovsko prestrukturiranje se nadaljuje tudi letos.
Po predvidevanjih osnutka rebalansa poslovnega načrta za 2013 bo skupina Slovenske železnice letošnje leto končala s pozitivnim rezultatom iz poslovanja v višini 16,2 milijona evrov, čisti dobiček pa bo znašal 4,3 milijona evrov, so danes po seji nadzornega sveta, ki ga vodi Boris Zupančič, sporočili iz Slovenskih železnic.
Za letos je predvideno 4,2-odstotno zvišanje transportnih prihodkov tovornega prometa. Transportni prihodki potniškega prometa bodo kljub dvomilijonskemu zmanjšanju proračunskih sredstev ostali na lanski ravni.
Tovorni vlaki Slovenskih železnic bodo letos predvidoma prepeljali 16,5 milijona ton tovora, kar je 1,6 odstotka več kot lani, število prepeljanih potnikov pa bo s 16 milijoni za 4,6 odstotka večje od ocene za leto 2012.
Na železnicah so spomnili, da je bila 1. decembra lani v družbah skupine Slovenske železnice uveljavljena nova notranja organiziranost, ki ji je sledil sprejem kadrovskega načrta za višje ovrednotena delovna mesta. Letos se bo nadaljevalo sprejemanje kadrovskih načrtov in s tem povezana racionalizacija tudi na drugih delovnih mestih.
Zmanjšanje števila zaposlenih bo potekalo predvsem s pospešenim upokojevanjem, z vključevanjem delavcev v program reševanja presežnih delavcev in z drugimi socialno vzdržnimi oblikami reševanja morebitnega prevelikega števila zaposlenih. Konec leta 2013 bo v skupini Slovenske železnice predvidoma 7754 zaposlenih.
Več iz rubrike Gospodarstvo:
"Nehajte se igrati z našim kruhom!"
Kreditna ocena Slovenije še nižja
Slovenija ne potrebuje evropske denarne pomoči