Lani v Sloveniji manj tujih naložb

Vrednost tujih neposrednih naložb v Sloveniji je konec leta 2013 znašala 8,9 milijarde evrov, kar je 323 milijonov evrov oz. 3,5 odstotka manj kot konec leta 2012. S 3,1 milijarde evrov so bili daleč največji investitorji v Sloveniji Avstrijci, sledijo Švicarji (1,1 milijarde evrov) in Italijani (752 milijonov evrov).

V letu 2013 so tuji lastniki dosegli najslabši zbirni rezultat doslej, ugotavlja Banka Slovenije v osnutku poročila o neposrednih naložbah za leto 2013. Lani so namreč prvič po letu 1995 izkazovali izgube, in sicer v skupnem znesku 8,4 milijona evrov, potem ko so imeli še v letu 2012 skoraj 210 milijonov evrov čistega dobička.

Največjo izgubo so imeli lani tuji neposredni investitorji v dejavnosti finančnih storitev, predvsem zaradi izgube štirih bank in podjetja, ki se ukvarja s finančnim zakupom. Izgube so imeli tudi tuji investitorji v dejavnosti poslovanja z nepremičninami, medtem ko se z dobičkom lahko pohvalijo investitorji v slovensko farmacijo, trgovino na drobno, proizvodnjo kemikalij in kemičnih izdelkov ter proizvodnjo električnih naprav.

Tuji investitorji so si lani od svojih naložb v Sloveniji izplačali 466 milijonov evrov dobičkov

Vsi tuji investitorji skupaj so si lani od svojih naložb v Sloveniji izplačali 466 milijonov evrov dobičkov, največ v trgovini na debelo in v proizvodnji farmacevtskih surovin. Ta številka je za osem odstotkov manjša kot v letu prej, a že letos bo predvidoma spet višja, saj jim je v prvih devetih mesecih pripadlo že več kot 407 milijonov evrov izplačanih dobičkov.

Upoštevajoč samo prvo prvo koleno kapitalske povezanosti je bilo konec leta 2013 v Sloveniji 3403 tujih naložb. Vrednostno so največji del predstavljale obstoječe družbe (60,2 odstotka), sledile so nove družbe (37 odstotkov).

Najpomembnejša investitorica je bila Avstrija

Med državami investitoricami so prevladovale države članice EU, ki so imele konec leta 2013 skupaj več kot štiri petine vrednosti vseh tujih neposrednih naložb v Sloveniji. Med njimi je bila najpomembnejša investitorica Avstrija, ki ji je pripadla kar ena tretjina vseh naložb, najpomembnejše naložbe avstrijskih investitorjev v Sloveniji pa so bile v finančne storitve, poslovanje z nepremičninami ter trgovino na drobno.

Struktura tujih neposrednih naložb po dejavnostih konec leta 2013 kaže največjo koncentracijo tujih naložb v dejavnosti finančnih storitev razen zavarovalništva in pokojninskih skladov. Ta dejavnost beleži za četrtino nižjo vrednost glede na predhodno leto predvsem zaradi izgub v letu 2013 in izstopa belgijske KBC iz Nove Ljubljanske banke, ugotavlja Banka Slovenije.

Med bolj zanimivimi dejavnostmi za tuje investitorje so še trgovina, poslovanje z nepremičninami ter proizvodnja farmacevtskih surovin ter preparatov.

Največ zaposlenih v podjetjih s tujimi neposrednimi naložbami je bilo leta 2013 v predelovalnih dejavnostih, in sicer skoraj polovica oz. 44.592 delavcev. Primerjava višine plač pa pokaže, da so imeli zaposleni v podjetjih s tujimi neposrednimi naložbami v povprečju za skoraj 12 odstotkov višje plače od slovenskega povprečja.

Deli novico: