Kriminalisti preiskujejo postavitev piranskega wifi omrežja

Kronika

Na občini Piran so potrdili, da so seznanjeni s prijavo domnevnih nepravilnosti v zvezi s projektom postavitve brezplačnega brezžičnega internetnega omrežja protikorupcijski komisiji in kriminalistom. Občina bo zdaj naročila revizijo projekta. Vodja projekta Mitja Cestnik zagotavlja, da so pri realizaciji projekta ravnali v skladu z zakonodajo.

O prijavi domnevnih nepravilnosti pri projektu vzpostavitve brezplačnega brezžičnega internetnega omrežja Free-Pi v piranski občini je prvi pisal spletni portal Žurnal24.si. Tako naj bi po mnenju prijaviteljev občina izigrala zakonodajo, neuradno naj bi sam sistem oddajnih točk postavili nezakonito. Pri tem naj občina zdaj ne bi bila pripravljena plačati legalizacije sistema, navaja portal.

Prav tako naj bi po navedbah omenjenega portala obstajali tudi sumi korupcije. Tako naj bi v manj kot mesecu dni podjetje iz Savinjske doline najprej ustanovilo družbo z omejeno odgovornostjo, jo preneslo na kozmetičarko z Obale, ki je spremenila ime družbe v Obalni tehnološki sklad, nazadnje pa je bil sklad lastniško prenesen na občino. Ta naj bi od januarja tehnološkemu skladu nakazala dobrih 91.000 evrov, pri čemer so vrednost projekta Free-Pi uradno ocenjevali na 50.000 evrov, navaja Žurnal24.si.

Na piranski občini so potrdili, da so seznanjeni s prijavo domnevnih nepravilnosti. "Naloga KPK je, da skladno z zakonom ugotavlja, ali obstoji korupcijsko dejanje. Kriminalisti pa skladno z zakonom ugotavljajo, ali je bilo storjeno kaznivo dejanje," so pojasnili.

Na občini poudarjajo, da sistem po zagotovilu direktorja Obalnega tehnološkega sklada Mitje Cestnika "izpolnjuje vsa zakonska določila za vzpostavitev in delovanje". Ob tem poudarjajo, da je potrebno počakati na rezultate preiskave protikorupcijske komisije. Dodajajo, da so kot občina imeli zaupanje v Cestnika "in še vedno upamo, da je projekt izpeljal zakonito".

Sicer pa bodo na občini glede na to, da gre za javna sredstva, naročili revizijo projekta z namenom, da preverijo, če so bila sredstva porabljena skladno s pogodbo.

Prvi mož tehnološkega sklada Mitja Cestnik je poudaril, da so vse aktivnosti v zvezi z postavitvijo omrežja tekle v skladu z zakonodajo, od vpisa v register operaterjev pri Agenciji za pošto in elektronske komunikacije RS (Apek) in prošnje za dodelitev frekvenc do postavitve prvih oddajnikov, testa omrežja v omejenem obsegu in drugih postopkov pa vse do vpisa lokacij v register infrastrukture. "Obalni Tehnološki Sklad je vse zgoraj navedene aktivnosti realiziral in ravnal povsem v skladju z zakonodajo," je pojasnil Cestnik.

Trenutno so v okviru sistema postavili okoli 60 oddajnikov od skupno predvidenih 80 dostopnih točk. Pogodbena vrednost projekta je po Cestnikov besedah 50.000 evrov plus DDV, pri čemer je občina refundirala stroške v znesku 35.000 evrov plus davek.

Pavšalna cena po dostopni točki bo tako po njegovih navedbah znašala 625 evrov brez davka, kar je manj kot desetina cene drugje. Pri tem Cestnik izpostavlja, da imajo dnevno okoli 1400 uporabnikov, kar pomeni, da omrežje FreePi uporablja slabih 10 odstotkov občanov.

Direktor tehnološkega sklada pojasnjuje še, da so pravna oseba v stoodstotni lasti občine Piran, za katero izvajajo tehnično zahteven projekt postavitve internetnega omrežja, pri čemer storitev ne zaračunavajo končnim uporabnikom niti je ne tržijo kako drugače. Poleg tega je občina posredno tudi lastnica vse postavljene infrastrukture.

Ozadje zgodbe Cestnik vidi prav v tem, da je sklad postavil "najzmogljivejše javno WiFi omrežje v državi" za desetino cene, kot so to naredile ostale občine. "To gre marsikaterem ponudniku tovrstnih storitev močno v nos, in sedaj se iščejo napake in domnevne nepravilnosti zato, da bi diskreditirali sicer odličen projekt," dodaja.

Sorodne vsebine:

Strankarski posli ali upravičena naložba?

Pospešeno v izgradnjo brezplačnih javnih brezžičnih omrežij

Piran z brezplačnim internetom

Deli novico:

saboterji |  25 .04. 2013 ob  10: 56
da vidimo zdaj, kaj je naredu z denarjem, ker o tehnični infrastrukturi ni ne duha ne sluha. baje si nakazuje višjo plačo od župana!
največji k u razredu do 10cm |  24 .04. 2013 ob  20: 36
še dobro da se kpk loti "domnevne korupcije" in se aktivira še n krimičev, ki bodo v x mesecih preiskave porabili 5-krat več sredstev kot je vreden projekt. res ekonomsko upravičeno, res...
nekdo |  24 .04. 2013 ob  19: 48
Piran je vaš... to je glavni problem, da gre vse narobe.
SSANDOSS |  24 .04. 2013 ob  18: 22
prokleti inšpektorji in kriminalisti pizda vam matrna ziher ste fouš ker imamo v piranski občini najboljši in najcenejši internet glede na to de je župan odobriu to zadevo je krajanom in turistom v plus.. zdej nevem kaj vam ni jasno de zganjate teke probleme ki je free pi do sedaj deloval povsem pravilno.. in s tem se usi zahvaljujemo županu in Mitju Cestniku ki vodi ta projekt.. zdej res nevem kaj je narobe z vami kriminalisti kaj hočete škodovati piranski občini ma vam povem de se bomo krajani uprli če bote zganjali take probleme!! šupki jedni!! pusti stat tko kot je do zdej blo ki je blo use uredu in upam da bo piranska občina postavla čim več takih oddajnikov da bomo imeli najboljšo pokritost v sloveniji da se vam bomo lahko smejali prokleti ljubljančani al s kje ste!! PIRAN JE NAŠ!!!!!