Danes se je v Univerzitetnem izobraževalnem centru v Kopru odvila novinarska konferenca evropske poslanke in podpredsednice SD mag. Mojce Kleva Kekuš in vodje Skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov (S&D) v Evropskem parlamentu g. Hannesa Swobode. Ta je komentiral aktualna dogajanja v Evropski uniji, predvsem pa je besede namenil slovenski politični krizi in ratifikaciji pristopne pogodbe s Hrvaško.
G. Swoboda se je po zaključeni novinarski konferenci udeležil razprave z mladimi o prihodnosti EU z naslovom "Tvoje mnenje, tvoja Evropa", ki je potekala na Fakulteti za humanistične študije.
Vodja evropskih socialistov in demokratov je sicer zdaj namenjen v Trst, ki zanj predstavlja tipično evropsko mesto, pravzaprav, kot je povedal, Evropo v malem. To pa zaradi prisotnosti Slovencev, Italijanov, Hrvatov in drugih etničnih manjšin, ki sobivajo v istem okolju.
Evropska Unija ni le skupni trg!
Bil je kritičen do besed nekdanjega italijanskega premierja Silvia Berlusconija, ki je ob dnevu spomina na holokavst ponovno hvalil fašističnega diktatorja Mussolinija. "Nacionalizem je očitno ponovno aktualen na politični agendi in nekateri znova obujajo skrajno desničarske ideje v Evropi," je dejal Swoboda.
Poudaril je tudi, da se je v Evropski uniji preveč pozornosti posvečalo zgolj ekonomskim in gospodarskim vprašanjem, toda EU ni samo to. Je tudi razumevanje, sožitje različnih narodov, kulturna raznolikost. Evropska Unija se po njegovem mnenju sedaj nahaja v občutljivem položaju, za njeno prihodnost pa bo potrebno pritegniti zanimanje mladih. Delovanje skupine Socialistov in demokratov v EU parlamentu je strnil v dveh točkah: boj proti korupciji in izpolnjevanje danih obljub.
Swoboda se je obregnil tudi ob slovensko notranjepolitično dogajanje, ki je zanj zaskrbljujoče. "Če bi sprejeli reforme v času Pahorjeve vlade, bi bila sedaj Slovenija v precej boljšem položaju. Takrat jim je nasprotoval sedanji premier Janša, ki se je znašel v neprijetnem položaju. Ugotovitve protikorupcijske komisije so seveda obtožbe, vendar jih gre jemati resno. Jankovič je naredil korak nazaj in odstopil. Pričakoval bi, da Janša stori podobno," je bil oster avstrijski politik češkega porekla.
Bančni nadzor in kohezijska sredstva
Upa, da bo Slovenija kljub notranjepolitični krizi v prihodnjih tednih s Hrvaško uspela doseči dogovor o Ljubljanski banki, saj gre po njegovih besedah za "zelo nujno zadevo". Če Slovenija hrvaške pristopne pogodbe ne bi ratificirala pravočasno, bi bila to "katastrofa − ne samo za Hrvaško, temveč tudi za ugled Slovenije". Od Janše pričakuje odgovorno držo, kot se pritiče politiku države članice Evropske Unije. Skupni, evropski bančni nadzor je po njegovem mnenju zaradi takih primerov nujen.
Slovenija si lahko v okviru varčevalnih ukrepov obeta manjši znesek kohezijskih sredstev iz Evropske unije. Rezi bodo, vendar jih bodo skušali minimizirati, saj se zavedajo, da so za države, kot je Slovenija, sedaj to praktično edini vir za investicije. Te pa Slovenija še kako krvavo potrebuje tudi za posledično ustvarjanje novih delovnih mest in zmanjšanje družbene neenakosti, ki je v Evropi vse bolj prisotna.
Kleva Kekuševa je ob tem dodala: "Slovenija potrebuje kohezijska sredstva. Dejstvo, da je sedanja vlada pospešila črpanje evropskih sredstev, je dobra novica."
Novinarska konferenca je pritegnila tudi veliko zanimanje s hrvaške strani, saj so bile prisotne kar tri televizijske ekipe iz Hrvaške, prisotni pa so bili tudi italijanski novinarji.
Sorodne vsebine:
Hrvaški tisk: Brez skrbi, Janša ne odhaja!
Swoboda svari pred "katastrofo"