KOPRSKI ŽUPNIK MOZETIČ PREDSTAVIL SVOJO POT DO POKLICA: Kakšen pa je po mnenju vernikov dober duhovnik? (VIDEO)

Koper

Na veliki četrtek dopoldne škofje ordinariji, skupaj z zbranimi duhovniki in ljudstvom, v stolnih cerkvah darujejo krizmene maše, ki so ime dobile po sveti krizmi – oljčnem olju, obogatenem z balzamom ali dišavnicami. Duhovniki pri tej maši obnovijo duhovniške obljube in s tem pokažejo medsebojno povezanost. Pozanimali smo se, v čem duhovniki vidijo svoje poslanstvo, zanimiv pa je tudi pogled na duhovniški poklic skozi oči vernikov.

Veliki četrtek velja za ustanovitveni dan evharistije in postavitve duhovniške službe. Na ta dan verniki obeležujejo obhajanje Jezusove zadnje večerje z apostoli.

"Duhovniki se na veliki četrtek dopoldan zberejo ob svojem škofu v stolnici, ali pa eno leto pri nas v Kopru v stolnici, eno leto pa v konkatedrali v Novi Gorici. To je tako imenovana krizmena maša, pri njej se blagoslovijo sveta olja; krstno olje, ki se uporablja za krst ter bolniško olje, ki ga uporabljamo pri bolniškem maziljenju in seveda tudi sveta krizma," nam je pojasnil Božo Rustja, tiskovni predstavnik Škofije Koper. 

Evharistija spominja na smrt in vstajenje Kristusa. Kristus je na veliki četrtek postavil zapoved medsebojne ljubezni in služenja drug drugemu, ki ga s svojim zgledom učijo duhovniki. "Duhovniški poklic je klic, je dar in to se ne da opisati z domačimi besedami. Enostavno čutiš in veš, da moraš to narediti. In ko to narediš, si v sebi srečen," pa je dejal župnik Župnije Koper - sveti Marko Ervin Mozetič

Ervin Mozetič

Svoje poslanstvo vidi v tem, da razveseljuje ljudi in jim daje upanje v težkih trenutkih. Kakšne lastnosti pa pri duhovnikih najbolj cenijo verniki? "Dober duhovnik mora biti motivator in mora predvsem imeti dosti energije, da se ukvarja z mladimi, ker smo zelo živahn. In nas ukrotiti in spraviti v cerkev, da smo pridni in pri miru, zna biti izziv," je dejal Job.

Martina pa je dobrega duhovnika opisala kot iskrenega, ponižnega in srčnega. Karolina, prav tako vernica, je dodala: "Po mojem mnenju morajo biti podobni ljudem, prijatelji s svojimi verniki. Da se ljubimo med seboj. In mi kot njihove ovce jih moramo lepo poslušati, zanje moliti in zanje skrbeti."

Duhovnik oziroma dušni pastir je oseba, ki opravlja bogoslužje. Študij za opravljanje tega poklica traja kar šest let, sledi praksa v različnih župnijah. Pot Ervina Mozetiča se je začela v Kobaridu, nadaljevala v domači Postojni, sedaj pa župnikuje na Obali. "Moja pot je začela na drastičen način, jaz sem se v 14 dneh odločil, da bom šel študirati teologijo, prej sem bil vpisan na pravu, v 14 dneh sem spremenil. Imel sem celo štipendijo za pravo, ampak, ko Gospod pokliče, narediš tisto kar moraš narediti." 

Bogoslužno dogajanje velikega tedna z bogato simboliko in izborom svetopisemskih besedil uvaja vernike v veliko noč, ki bo to nedeljo in je največji in najpomembnejši krščanski praznik.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija