Koalicija: predčasne volitve ne bi rešile ničesar!

Potem ko sta predsednik SD Igor Lukšič in prvak PS Zoran Janković danes omenila idejo o predčasnih volitvah, so koalicijske stranke prepričane, da volitve v tem trenutku niso prava rešitev za Slovenijo. V največji vladni stranki SDS pa Lukšiča pozivajo, naj, "če misli resno in je dovolj pogumen", vloži konstruktivno nezaupnico in prevzame vlado.

Če bi hoteli dobiti alternativo sedanji vladi, bi morali iti na volitve, je le dan po predsedniških volitvah, na katerih je zmagal kandidat SD Borut Pahor, dejal Lukšič. Kot je povedal na novinarski konferenci, alternative v tem sklicu ne vidi, po njegovem mnenju pa se tisti, ki mislijo, da je tehnična vlada možna, motijo. Janković je idejo o predčasnih volitvah podprl.

Lukšič naj zahteva konstruktivno zaupnico

V SDS pa so v odzivu na Lukšičeve izjave spomnili, da ima stranka SD, ki jo vodi Lukšič, 10 poslancev. "To je dovolj za konstruktivno nezaupnico. Če Lukšič misli resno in je dovolj pogumen, naj jo vloži in prevzame vlado, sicer pa naj ljudi že dan po enih volitvah ne pošilja na nove," so zapisali v SDS.

Predsednik Državljanske liste Gregor Virant je v izjavi za STA spomnil, da smo predčasne volitve imeli pred enim letom in "nove ne bi ničesar rešile". Je pa prav tako kot SDS tudi Virant opozicijo spomnil, da ima na voljo ustavni mehanizem konstruktivne nezaupnice - lahko predlaga mandatarja, ki bo sprejemljiv za najmanj 46 poslank in poslancev.

V poslanski skupini SLS Lukšičevo izjavo razumejo v luči nedeljske zmage Pahorja na predsedniških volitvah. "Izjava je sicer zelo ambiciozna, glede na to, da bodo SD prvič po več kot petnajstih letih nastopili na volitvah brez človeka, ki velja za glavnega nosilca njihovih dosedanjih uspehov, novo vodstvo pa se je od njega še pred slabe pol leta skorajda v popolnosti distanciralo," je navedel vodja poslancev SLS Mihael Prevc.

Nekatere Lukšičeve navedbe je označil za kontradiktorne, "saj po eni strani poziva k predčasnim volitvam, že v naslednjem stavku pa pravi, da ni čisto prepričan, ali bi morebitne volitve sploh prinesle stabilnejše politično okolje".

Glede na to, da je od zadnjih parlamentarnih volitev minilo šele leto dni, si SLS v slovenskem političnem prostoru želi "manj razmišljanja o medsebojnih političnih bojih in ozkih strankarskih interesih ter več prevzemanja odgovornosti za reševanje stanja v državi". "Na ravni vse parlamentarne politike potrebujemo soglasno sprejete konkretne rešitve, ne pa številne referendume in vsakoletne državnozborske volitve, ko zaradi volilne kampanje spet tečemo prazen tek brez ukrepov, ki jih Slovenija nujno potrebuje," je navedel Prevc.

Za NSi bi volitve pomenile "mrtev tek"

Predčasne volitve bi tudi po besedah vodje poslancev NSi Mateja Tonina pomenile šest mesecev "mrtvega teka". Slovenija pa mora, je dodal, pred tem izpeljati najnujnejše naloge. Navedel je sanacijo bančnega sistema, reforme in uravnoteženje javnih financ.

Ob tem je Tonin v izjavi za STA zatrdil, da se v NSi predčasnih volitev sicer ne bojijo. Po njegovem mnenju pa bi bilo zavedanje, da je pred volitvami treba izpeljati najnujnejše ukrepe za stabilnost in varnost države, odgovornost vsakega politika. To odgovornost bi pričakoval tudi od predsednika SD Igorja Lukšiča, je dodal Tonin.

Zatrdil je še, da je aktualna koalicija trdna, saj je kljub nekaterim razlikam med koalicijskimi strankami njihov skupni imenovalec cilj, da Slovenijo popeljejo iz krize.

V DeSUSu so ponovili, da predčasnih volitev ne podpirajo, ker bi po njihovem le še poglobile krizo.

Več iz rubrike Politika:

Hrvaški tisk: Paradoks slovenskih volitev

Mussomeli o volitvah: Slovenci so se očitno odločili za konec delitev

Valicon: skoraj tretjina Türkovih volivcev iz prvega kroga ostala doma

Deli novico:

rdečkar |  03 .12. 2012 ob  21: 34
Igor lukšič je v demenci into v globoki,govori brez veze,v pol leta nazaj je rušil Pahorja,sedaj mu pa u rit leze,tipični slovenski politik..