Ključ za reševanje krize: sprememba duha in vrednot

Reševanja krize v državi bi se morali lotiti tako, da spremenimo stanje duha v državi, da se vrnemo k starim vrednotam glede dela in življenja ter da se končno začnemo zavedati položaja, v katerem smo, so izpostavili razpravljavci na okrogli mizi z naslovom Ali Slovenija lahko premaga krizo. Politika pa mora končno začeti ukrepati, so dodali.

 

Nekdanji politik Miha Brejc je dejal, da je naša politika v nenehni krizi, ker nimamo pravih voditeljev  političnih osebnosti, ki bi za seboj potegnile ljudi. Glede besed nove premierke Alenke Bratušek, da si je želela več strokovnjakov v vladi, pa je izpostavil razumevanje razmerja med stroko in politiko. Kot opozarja, ima stroka vedno veliko mnenj, naloga politike pa je, da odloča med temi mnenji.

Brejc meni, da bi prava ljudska vstaja morala potekati pred sodišči, saj je tam izvor problema nepravne države. Gospodarski in finančni problemi so po njegovem mnenju mnogo lažje rešljivi kot kriza vrednot. Za izhod iz krize predlaga oživitev starih vrednot, povezanih z delom in življenjem.

Odgovorni urednik in direktor časnika Finance Peter Frankl je opozoril, da se v Sloveniji ne zavedamo povsem položaja in krize, v kateri smo, ampak živimo v svojem svetu. "Čas je za ukrepanje," je pozval. "Politika bi danes morala vedeti, v kakšnem okolju deluje in bi morala imeti znanja, kako ukrepati v današnjih razmerah," meni.

Ocenjuje tudi, da politika danes nima možnosti, da bi razumela, kaj se dogaja okoli nje, ker ni bila nikoli usposobljena kot politika. Kot problem pa je izpostavil to, da "nimamo šole za politike, ampak šole za oboževanje marksizma in preziranje denarja". Sicer se strinja, da morajo biti v vladi politiki, a morajo biti ti šolani in pametni, da usklajujejo stroko.

Strokovnjak za volilne kampanje Sebastjan Jeretič pa je dejal, da bi bilo kot posvetovalno telo vlade treba dodati zbor glavnih slovenskih psihiatrov, saj da v državi prevladuje stanje duha, ki kaže na psihozo. Tako je po njegovem mnenju bistveni ključ do izhoda iz krize v tem, da se lotimo stanja duha v naši družbi.

Kot pravi, je zmotno povzdigovanje stroke in njeno vključevanje v politiko. Kajti ko dobimo profesorje v vlado, dobimo v politiko "totalno naivne ljudi", v resnici pa "realne zgodbe potem lahko vodi politično podzemlje", je dejal.

Tako je po njegovem mnenju politika pri nas impotentna. Zgolj zamenjava celotne politične elite ne bo spremenila stvari na bolje, pač pa bodo v politiko prišli novi, "še bolj impotentni in naivni" politiki, je dejal.

Jeretič: Bratuškova bi lahko postala veliki politični vodja

Za premierko Bratuškovo pa Jeretič pravi, da bi lahko postala veliki politični vodja prihodnosti. Kot primer je navedel, da tudi na začetku političnega udejstvovanja Janeza Drnovška nihče ni verjel, da bo ustvaril takšno politično kariero.

Odgovorni urednik spletnega medija Požareport Bojan Požar pa je dejal, da je Bratuškova prva predsednica vlade v zgodovini Sloveniji, ki nima nobene politične moči, pač pa je vsa politična moč izven vlade.

Okroglo mizo je organiziral Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije v okviru cikla Slovenija in EU.

Več iz rubrike: 

Nepremičnine družine Vitoslava Türka na Obali niso bile popisane

Obetajo se nam vse bolj neobičajne zime

Trst še vedno s težavami v prometu

Slovenija ob 25 milijonov evrov

Kaj bi pa vi počeli z vodo?

Deli novico:

sijajsijajsončece |  28 .03. 2013 ob  16: 42
Psihopati so že na oblasti, na vseh travneh. Pametni pa se držijo za glavo.
500:478 |  27 .03. 2013 ob  20: 58
Seba ,kaj lahko za naslednjega PI župana pričakujemo psihiatra?!;) Bratuškova bi lahko postala velik politična vodja..pa ne bo..ker jo imajo gor ravno toliko, kolikor so imeli Janšo...in to je ...dokler jim paše in dokler jim nista nevarna;)LP