Kljub prehladu meri visoko

Prek 800 jadralcev v desetih olimpijskih in dveh paraolimpijskih razredih se bo od 22. do 27. aprila merilo v francoskem Hyeresu, med njimi pa bo na čelu slovenske ekipe Vasilij Žbogar, ki je na prejšnji tekmi pokala na Palmi de Mallorci osvojil tretje mesto, trenutno pa ga pesti prehlad.

Slovenske barve bodo branili še Žan Luka Zelko (Sidro) in Nik Pletikos (Burja) v razredu laser, v razredu 470 pa Tina Mrak in Veronika Macarol (Pirat) ter dve moški posadki Andraž Gulič in Mitja Nevečny (Jadro) ter Matjaž Puh in Matija Romih (Pirat).
Med dekleti v konkurenci 29 posadk Tina Mrak in Veronika Macarol upata, da bosta ponovili dobro uvrstitve s Palme. Jadralki portoroškega Pirata sta se uvrstili v regati za medalje in na koncu osvojili osmo mesto.

Po uspešni regati za pokal princese Sofije na Palmi se je Žbogar boril s prehladom in upa, da v ponedeljek nared za nov vrhunski nastop. "Od prejšnje sobote sem v Hyeresu, prva dva dni sem izkoristil za treninge na morju, od torka pa sem bil v postelji, ker se me je spet lotil prehlad, ki se mi vleče že kakšen mesec. Upam, da se bom pozdravil, ne vem pa, kako bo šlo na regati. Ta prehlad mi res narobe hodi. Sredi tedna so prišla nova jadra iz North-Sailsa, ki bi jih mora testirati, poleg tega pa sem izgubil štiri dni treninga," je povedal Žbogar.

Na drugi in zadnji evropski svetovnega pokala, ki ima v poolimpijski sezoni pet prizorišč, se bodo med 77 jadralci v finnu pomerili vsi zmagovalci tekem pokala sezone; zmagovalec Melbourna Avstralec Victor Brendan Casey, prvi v Miamiju Američan Caleb Paine in zlat na Palmi Britanec Giles Scott, prvič v novem olimpijskem ciklu pa bo nastopil tudi Britanski jadralec Ed Wright.

V Hyeresu bodo pripravili nov, že tretji način točkovanja, ki ga testira Mednarodna jadralna zveza (Isaf). Kvalifikacije bodo tokrat namesto treh dni skrajšane na prva dva dneva. Uvrstitev iz kvalifikacij se bo prenesla naprej in bo predstavljala prvi rezultat za finalne serije in tega rezultata tudi ne bo mogoče odbijati iz skupnega seštevka. Finalne regate bodo jadrali tri dni namesto dveh, kot je bilo to na prejšnji tekmi na Palmi. Za najboljših deset iz vsakega razreda bosta zadnji dan sledili še regati za medalje, le v razredu 29er in ženski 29erFX, v katerih ne bo slovenskih jadralcev, so predvidene tri regate za medalje.