Vsako obdobje ima svoje značilnosti in to se pozna tudi pri imenih. Določeno ime, ki je bilo pred petdesetimi ali sedemdesetimi leti med najpogostejšimi, lahko danes zveni staromodno ali celo smešno. Tredi se namreč spreminjajo. Se zaradi tega izgublja tudi tradicija?
V zadnjih desetih letih so bila med dečki najpogostejša imena Luka, Jan in Nejc, za deklice pa Nika, Eva in Sara. Če pogledamo v preteklost, ugotovimo, da nobeno od teh imen ni bilo popularno. Prav tako pa dandanes niso preveč priljubljena imena, ki so bila nekoč v Istri zelo pogosta.
Po besedah zgodovinarja in poznavalca istrske dediščine Alberta Pucerja so najpogostejša istrska imena večinoma izpeljanke italijanskih imen.
Najpogostejša moška istrska imena:
1. BEPO/BEPIĆ (od GIUSEPPE, slovensko JOŽE)
2. NANIĆ/VANIĆ (od GIOVANNI, slovensko IVAN, JANEZ)
3. TONIN/NIN (od ANTONIO, slovensko ANTON)
4. JAKOMO (od Giacomo, slovensko JAKOB)
5. ŠTELIO (od STELIO, slovensko ZVEZDAN)
Najpogostejša ženska istrska imena:
1. JUCA/ JUĆA (avtohtono) sicer so tako klicali ženske z imenom Marija
2. TONCA (od ANTONIJA)
3. VANCA (od IVANA)
4. HELA (od MIHAELA)
5. PINA (od GIUSEPPINA = JOŽICA)
Težko je odgovoriti na vprašanje, zakaj se ta imena danes zdijo smešna in preživeta ter zakaj se ne pojavljajo več. Po mnenju Pucerja ne gre za sram staršev, ampak zgolj za modo. "Tako kot pri jedeh, oblačilih in načinih praznovanj se pač spreminjajo tudi stara imena. Gre za spreminjanje trendov."
Kljub temu Pucer dopušča možnost, da se pozabljena istrska imena še kdaj pojavijo, pa ne le v zelo redkih primerih, pač pa tudi v večjem številu. Kar se danes zdi staromodno, bi torej lahko nekoč postalo spet moderno. Dokaz, da se to že dogaja, je še najbolje opazno pri modi, ko najstnice v omarah svojih mam ali celo starih mam iščejo hlače, ki so se nosile v šestdesetih in so sedaj ponovno moderne.