Keramične steklenice z morskega dna

Pomorski muzej Sergej Mašera Piran že nekaj let vsake toliko časa preseneti z Vitrino meseca, v kateri predstavijo kako vznemirljivo novo pridobitev iz svojih zbirk. Povod za vitrino, ki so jo predstavili konca minulega tedna in naslovili z Izvir šumečega okusa, so predmeti iz zbirke sedaj že pokojnega Alfreda Zajiča. Njegova družina je predmete, ki jih je odkril ob raziskavah morskega dna, podarila muzeju in med njimi sta bili tudi dve keramični steklenici iz 19. stoletja, ki sta bili najdeni na morskem dnu ob slovenski obali. Take steklenice so uporabljali za stekleničeno mineralno vodo, gin  oziroma za druge pijače, po tem, ko so odslužile prvotnemu namenu pa tudi za hrambo drugih tekočin.

Dve razstavljeni steklenici sodita med predmete iz zbirke predlani preminulega potapljaškega raziskovalca našega morja Alfreda Zajiča, ki jih je njegova družina podarila Pomorskemu muzeju

Poleg v celoti ohranjenih dveh keramičnih steklenic za mineralno vodo, ki ju je pred leti v morju našel Alfred Zajič,  sta predstavljena tudi zgornja dela podobnih keramičnih steklenic, ki sta bila najdena približno 50 metrov od obale pri Debelem rtiču 24. avgusta 2004 med arheološkim pregledom morskega dna, ki ga je izvajal Pomorski muzej Piran. Tam je bilo na peščenem in muljastem morskem dnu precej ostankov steklenic z oznako Carlsbad in keramičnih steklenic z oznako Selters.

Keramične steklenice za mineralne vode in druge pijače so kmetje ob slovenski obali in v Istri v vsakdanjem življenju uporabljali za shranjevanje drugih pijač. V etnološki zbirki Pomorskega muzeja Piran v Tonini hiši v Sv. Petru je razstavljena taka keramična steklenica, ki je, glede na ohranjen žig Ober Selters, malo starejša od razstavljenih v Vitrini meseca. Stekleničenje mineralne vode v keramične steklenice je postalo običajnejše v 19. stoletju, nakar je keramično zamenjala steklena embalaža, šele v devetdesetih letih dvajsetega stoletja pa smo začeli uporabljati plastenke.

Predstavitev steklenic je pripravila arheologinja in muzejska svetovalka v Pomorskem muzeju  Snježana Karinja, ki je obnjej poskrbela tudi za izid brošure z naslovom Izvir šumečega okusa. Oblikovala jo je Milena Oblak Erznožnik in v njej avtorica ljubitelje podvodne arheologije ob fotografijah Igorja Presla, Alfreda Zajiča ter Sergeja Zajiča popelje v spoštljivo staro zgodovino takih keramičnih steklenic, pa tudi uporabe mineralnih vod v zdravilne namene. 

Tako o steklenicah pravi: "Izdelane so iz gline, žgane na višjih temperaturah, zaradi česar postekleni in zato ne prepušča vode. Proti koncu 14. stoletja so v Nemčiji odkrili, da lahko posodo glazirajo tudi s soljo. Sol je izparevala v najbolj vročem delu peči in se nalagala na površino posode kot svetleča glazura z videzom nagubane pomarančne skorje. Središče proizvodnje najstarejše tovrstne keramike, ki jo zaradi videza in kakovosti primerjajo s kamenino, je bilo zaradi obilnih zalog primerne gline nemško Porenje."

Keramične steklenice so visoke okoli 30 cm, težke 1,146 kg in so lahko vsebovale liter tekočine. Polna steklenica je tehtala preko dva kilograma. Na zgornjem delu v celoti ohranjene keramične steklenice je okrogel žig, razdeljen s trakom in napisom Original. V zgornji polovici obrobe kroga se je ohranil napis z velikimi črkami SELTERS, v spodnji pa …AU, verjetno NASSAU. Pod krogom je besedilo z vtisnjenimi velikimi črkami SELTERSER-MINERALWASSER-VERSENDUNG ZU SELTERS BEI WEILBURG IN NASSAU. Na isti steklenici se je pod ročajem ohranila vtisnjena številka 9, kar tudi skupaj z žigom omogoča določanje tipa keramične steklenice in časovno opredelitev in sicer v drugo polovico 19. stoletja. Na ostalih dveh steklenicah sta žiga drugačna. Na v celoti ohranjeni keramični steklenici, obraščeni z morskimi organizmi, sta na žigu opazna napisa Ober Selters in Nassau.

Alfred Zajic 

Leta 2014 so na Poljskem med odkritjem brodoloma Glazik med tovorom našli zaprto keramično steklenico, ki je še vedno vsebovala tekočino. Z analizami so znanstveniki ugotovili, da je vsebovala gin. Časovno je bila opredeljena med letoma 1806 in 1830.

Kot pravi Karinja so keramične steklenice izdelovali v gorovju Westerwald, ki je zaradi te dejavnosti znano kot Dežela žganih vrčev. Pod ročajem vsake steklenice je bila začetnica izdelovalca in njegova individualna številka. Različni tipi keramičnih steklenic se uporabljajo že v 13. stoletju, a takratne steklenice so bile bolj zaobljene. Uporabljali so različne žige, verjetno za identifikacijo izvira vode, spreminjali pa sta se tudi dolžina in oblika vratu. Izdelovanje keramičnih steklenic je bila v Westerwaldu hišna družinska dejavnost in je uspevala vse do konca 19. stoletja, ko je keramično steklenico zamenjala lažja in primernejša steklena embalaža.

Ob Vitrini meseca lahko izvemo, da so prve polnilnice na mehanski pogon v Evropi nastale v 19. stoletju. Najprej so vodo pri vrelcu z zajemalkami nalivali v keramične steklenice, ki so jih pakirali v lesene zaboje, napolnjene z lesno volno ali slamo in nato razpošiljali. V en tak zaboj so zložili 30 steklenic. Zaboje so pokrili z lesenim pokrovom in pritrdili z žeblji. Posamezen zaboj je tehtal 62 kilogramov. Zaboje so po kopnem prevažali s konjsko vprego, po morju pa z ladjami.

Alfred Zajič – Cico (1952-2013) je bil potapljač P3 in aktivni član raziskovalne sekcije Potapljaškega kluba Luke Koper. S svojo betonsko jadrnico, ki jo je zgradil sam, je neumorno amatersko raziskoval slovensko podmorje. Njegova odkritja in razmišljanja lahko najdete na  spletni strani http://www.obala.com/.

Ker je na eni od steklenic vtisnjen napis Selters, Karinja spominja, da je to še danes po vsem svetu znana blagovna znamka za mineralno vodo. Črpajo jo v vrelcih, imenovanih Selters, v nemški zvezni deželi Hessen, sodi pa med najstarejše tovrstne vode v Evropi. "J. F. Westrumb poroča, da so v 18. in 19. stoletju milijone keramičnih steklenic znamke Selters prodajali v Evropi, Ameriki in Aziji. Iz znanega vrelca Niederselters so mineralno vodo prenehali črpati leta 1999, nadaljevali pa so v 25 km oddaljenem mestecu Selters-Löhnberg. Iz blagovne znamke Selters je nastal tudi pojem seltzer, vrsta sodavice, ki je bila zelo priljubljena v Ameriki," pravi Snježana Karinja.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
CICO |  28 .02. 2015 ob  17: 21
Cico genijalec iz Kopra res je bil faca,včasih mi res manjka na morju!Naj počiva v miru,slava mu.