Dijana Đuđić je ime, ki je slovensko javnost pritegnilo zaradi posojila stranki SDS v višini 450 tisočakov. Zakaj si je stranka sposodila denar pri 32-letnici iz Prijedora v Republiki Srbski in ne pri banki, zaposluje marsikoga. Kot poroča Dnevnik, je Đuđićeva letos v Sloveniji dala najmanj tri posojila v skupni višini 1,6 milijona evrov. Bila naj bi slamnata direktorica podjetja, ki je sodelovalo pri utaji davka na dodano vrednost.
KDO JE ŽENSKA, KI JE DALA POSOJILO SDS? Posodila mu je 490 tisočakov, čeprav je nikoli ni videl
Slovenija
Denarja Dijana Đuđić ni posodila le stranki SDS, ampak še najmanj dvema osebama, poroča Dnevnik. Prav tako naj bi bila lastnica podjetja v Sloveniji, bila pa naj bi lastnica še dveh podjetij, ki sta izbrisani. Denar naj bi posodila Darji Erhatič in Robertu Renningerju, ki sta za to zastavila delež v svojem podjetju Ecum RRF oziroma Natura Tim.
Erhatičeva je po poročanju Dnevnika nekdanja direktorica podjetja, ki je na arheološkem najdišču v Celju zgradijo trgovski center in je bila leta 2012 obsojena na eno leto zapora. Od Đuđićeve naj bi si lani za obdobje desetih let sposodila 700 tisočakov.
"Missing trade" v verigi hrvaškega in dveh slovenskih podjetij
Renninger je za Dnevnik povedal, da je potreboval denar za rešitev dolgov, Đuđićeva pa je bila edina, s katero se je to dalo urediti. Sposodil si je 490 tisočakov, za obdobje 15 let. Kot naj bi še povedal, je osebno ne pozna, ve pa, da je odvetnica. A je v spletnih brskalnikih kot odvetnico ni mogoče najti, o njej ni mogoče najti nobenih podatkov. Z Đuđićevo naj bi Renningerja povezal bosanski poslovnež.
Aprila 2016 naj bi Đuđićeva postala lastnica družbe PS 8 in jo preimenovala v Družbo ŽML. Čez pet mesecev je finančna uprava podjetje dala v stečaj, ker nikoli ni plačalo davka na dodano vrednost, kljub prihodkom v višini milijon evrov v letih 2014 in 2015.
Podjetje, ki še obstaja, dolguje nekaj deset tisoč evrov
Šlo naj bi za missing trade podjetje oziroma družbo, ki ima vlogo neplačujočega gospodarskega subjekta v verigi navideznih poslov, še piše Dnevnik. V verigi naj bi sodelovala še hrvaška družba Betnava in slovenska družba Poštajner, v kateri je posle vodil Roman Stropnik. Od njega Furs terja 1,3 milijona evrov.
Leta 2016 naj bi bila Đuđićeva direktorica podjetja IRS tehnika, ki je bilo izbrisano, finančni upravi pa je dolgovalo med pet in sedem tisočakov. Istega leta je postala direktorica družbe Moj Kafein, ki še vedno obstaja in državi dolguje med 30 in 50 tisočakov.