Predsednik republike Borut Pahor bo danes začel s posvetovanji z vodji poslanskih skupin in predstavniki narodnih skupnosti o predlogih kandidatov za varuha človekovih pravic in za prvega namestnika predsednika računskega sodišča.
Iz predsednikovega urada so minuli konec tedna posredovali tudi evidentirane predloge prijav za omenjeni funkciji.
Med drugimi se za to mesto potegujejo nekdanji direktor vladnega urada za narodnosti Stane Baluh, sedanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, nekdanja ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman, sedanji namestnik varuhinje Tone Dolčič in velenjska tožilka, poznana predvsem po primeru koroške deklice, Aleksandra Štiblar.
Sedanjemu varuhu se kmalu izteče mandat
Konec februarja se izteče šestletni mandat aktualni varuhinji Zdenki Čebašek-Travnik, ki se na poziv ni prijavila in tudi ni dala soglasja h kandidaturi, ko sta jo predlagala Združenje Forum romskih svetnikov Slovenije in Eko krog. Je pa pozneje dejala, da bi se bila pripravljena pogovarjati o ponovni kandidaturi, če bi jo predsednik republike o tem povprašal.
Predsednik lahko za varuha predlaga tudi več kandidatov, odloči pa se lahko tudi za nekoga, ki se ni prijavil na razpis. V DZ je za izvolitev varuha potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev.
Odočitev na predsedniku države, nato na DZ
Za prvega namestnika predsednika računskega sodišča pa se potegujejo direktor davčnega urada Maribor Marjan Špilar, vrhovni državni revizor na računskem sodišču Jorg Kristijan Petrovič, Miranda Groff Ferjančič z ministrstva za finance in Gregor Korošec.
Predsednik države predlaga kandidata za namestnika DZ, ta pa o njem s tajnim glasovanjem odloča v 30 dneh po predložitvi predloga. Kandidat je imenovan, če zanj glasuje večina poslancev.
Člani računskega sodišča so sicer predsednik računskega sodišča ter dva namestnika, vse pa imenuje DZ za mandatno dobo devetih let.
Več iz rubrike Družba:
Z uveljavitvijo okoli 8000 upokojencev izvzetih iz znižanja pokojnin