Po raziskavi, ki jo je naročila Slovenska turistična organizacija, je znova najbolj obiskana turistična znamenitost Postonjska jama, ki jo obiskalo minulo leto kar pol milijona gostov. Med najbolj privlačne znamenitosti za obiskovalce v Sloveniji spadajo še Blejski, Ljubljanski in Predjamski grad, Živalski vrt Ljubljana, Kobilarna Lipica in Škocjanske jame. Malce čudi, da med najbolj obiskanimi ni nobene iz Obale.
Obiskanost turističnih znamenitosti v Sloveniji iz leta v leto narašča. Razlogov za to je več. Med njimi sta zagotovo boljša prepoznavnost države in vse boljša urejenost nekaterih znamenitosti ter prometnih povezav do krajev, kjer se nahajajo znamenitosti. Med vsemi slovenskimi znamenitostmi izstopa obisk Postonjske jame, ki jo letno obišče več kot pol milijona gostov, med katerimi jih je skoraj 90 odstotkov iz tujine.
V preteklih letih so bile sicer v raziskave vključene tudi Sečoveljske soline, katerih popularnost pa zadnja leta očitno upada. Pogledali smo, katere so še ostale znamenitosti na našem področju. Nekatere so sicer obiskane skozi celo leto, vendar uradno za nekatere ne beležijo turističnega obiska. Sicer pa zna biti ena izmed težav promocija, na kar je pred kratkim opozoril poslanec Pozitivne Slovenije Gašpar Gašpar Mišič v primeru Naravnega rezervata Strunjan oziroma praznovanja 500- letnice prikazovanja Marije.
TZ Portorož: "Največja znamenitost je Piran"
»Na seznamu najbolj obiskanih turističnih znamenitosti res ni nobene z naše destinacije, kljub temu pa občina Piran ostaja na prvem mestu v Sloveniji glede na število nočitev. V letu 2011 smo jih zabeležili 1.407.784, kar pomeni, da je na naši destinaciji prenočilo 413.700 turistov. K temu je treba seveda prišteti še številne dnevne obiskovalce. Kot največjo znamenitost naše destinacije bi izpostavili kar mesto Piran, ki v celoti velja za kulturni spomenik. Žal pa zaenkrat še ni učinkovitega štetja obiskovalcev tega mesta. Zelo dobro je obiskan tudi Krajinski park Sečoveljske soline, ki je lani naštel približno 50.000 obiskovalcev,« nam je o obisku turističnih znamenitosti v piranski občini povedala Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož.
V Kopru več »pozabljenih« naravnih znamenitosti
Na spletni strani Mestne občine Koper sicer lahko najdemo naštetih več naravnih znamenitosti lokalnega pomena: Sveta jama na Socerbu, naravna skalnata ploščad v Krkavčah, Kraški rob, Naravni rezervat Škocjanski zatok, Slavni travnik pri Sv. Nikolaju v Ankaranu, Naravni spomenik Debeli rtič, Hrib Slavnik, najvišji slap v Slovenski Istri – Slap pod vasjo Trebeše, jama Grad v Podpeči, ki je v preteklosti služila kot zatočišče pred napadi Turkov.
V fotogaleriji predstavljamo le nekaj najbolj zanimivih naravnih znamenitosti tega dela Slovenije, ki vedno znova privabijo tako domačine kot turiste.