Mariborski župan v odstopu Franc Kangler, ki mu državni svetniki na ustanovni seji niso potrdili mandata, je minuli teden v petek vložil pritožbo na ustavno sodišče, so za STA potrdili na Mestni občini Maribor. Po poročanju TVS se je sicer dopoldne pred mariborskim sodiščem zbralo okoli 40 ljudi, ki zahtevajo izpustitev pridržanih protestnikov.
Kangler se ne da: Pritožba na ustavno sodišče
Ustanovno sejo državnega sveta 12. decembra je namreč najbolj zaznamovala odločitev večine svetnikov, da ne potrdijo mandata Francu Kanglerju. Kangler je vseskozi prepričan, da njegov mandat ni sporen in trdi, da je bil lustriran.
Zakaj ga niso imenovali?
Po mnenju pravnih strokovnjakov so sicer razlog za zavrnitev svetniškega mandata lahko le nepravilnosti v postopku izvolitve, kar pred potrjevanjem mandatov v državnem svetu preverita državna volilna komisija in mandatno-imunitetna komisija.
Kot je že pojasnil pravnik Rajko Pirnat, zakon o državnem svetu niti ne navaja razlogov, zaradi katerih lahko državni svet zavrne potrditev mandata. Iz dejstva, da je za to predvideno sodno varstvo pred ustavnim sodiščem, pa po njegovem mnenju izhaja, da morajo biti za to utemeljeni razlogi, povezani s pravilnostjo izvedbe kandidiranja in volitev.
Potrditev svetniškega mandata se lahko zavrne samo v primeru, ko bi državni svet in njegova mandatno-imunitetna komisija ugotovila nepravilnosti v postopku izvolitve, ki pa jih v primeru Franca Kanglerja očitno ni bilo, je povedal pravnik Tone Jerovšek.
Kot župan je odstopil, želi biti svetnik
Kangler je sicer z 31. decembrom napovedal svoj odstop s funkcije župana Maribora, potem ko so Mariborčani na več protestih zahtevali njegov odstop. Na tako imenovani tretji mariborski vstaji 3. decembra so se protesti sprevrgli v nasilje. Policisti so takrat pridržali 119 ljudi, od tega jih je 28 ostalo pridržanih. Večina jih je še vedno v priporu.
Kot piše časnik Delo, naj bi bilo trenutno v priporu 23 domnevnih razgrajačev, od tega jih 13 sumijo napada na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti, deset pa sodelovanja v skupini, ki prepreči uradni osebi uradno dejanje.
Odnesli so ga protesti
Na okrajnem sodišču v Mariboru so se sicer minuli teden v četrtek zaključili predobravnavni naroki za 12 priprtih. Dva sta priznala krivdo in bila ob večmesečni pogojni obsodbi izpuščena na prostost, ostali pa so krivdo zanikali in za zdaj ostajajo v priporu.
Po poročanju TV Slovenija (TVS) se je dopoldne v podporo priprtim protestnikom pred mariborskim okrožnim sodiščem zbralo okoli 40 ljudi, večinoma staršev, prijateljev in znancev priprtih. S transparenti, nagrobnimi svečami in božičnimi pesmimi so izrazili ogorčenje, ker je v petek sodišče priprtim protestnikom pripor podaljšalo do 3. januarja 2013.
Več iz rubrike Politika:
Virant: Kljub protestom ne smemo vreči puške v koruzo
Predsednik, zombiji in izgubljeno ljudstvo
Rektorji ministra Turka javno sprašujejo o pozivu za nižji vpis