KAKO UGOTOVITI, ALI STE KUPILI EKSTRA DEVIŠKO OLIVNO OLJE: Hiter in enostaven test

Vsakdo pač ne more biti preizkuševalec olivnega olja, vendar z malce pozornosti lahko odkrijemo, kaj se dejansko skriva steklenicah, ki so naprodaj z oznako ekstra deviško olivno olje. Navsezadnje ste zanj pripravljeni zapraviti kar nekaj denarja.

Če je bilo ekstra deviško olivno olje v času polnjenja, še ne pomeni, da bo dolgo ostalo takšno. Tudi najboljša ekstra deviška olivna olja sčasoma izgubijo kvaliteto in po 18 mesecih ali dveh letih na prodajni polici pač ne morejo imeti enake cene. Kar nekaterim trgovcem ne preprečuje, da ga ne bi poskušali še vedno drago prodati.

Preverite ga tako, da malce olja zlijete v čist kozarček, ki ga nato segrejete med dlanmi tako, da eno roko držite pod kozarčkom, z drugo roko pokrijete vrh kozarčka in počasi, na rahlo rotirate. Potem pomolite nos globoko v kozarček in počasi globoko vdihnite.

Če ne zaznate nikakršnega vonja, gre najverjetneje za rafinirano olje, ki nikoli ni bilo ekstra deviško. Če zaznate prijeten travnat vonj, to je prava stvar.

Lahko je še huje in zaznate vonj po gnilem sadju ali blatu. Če boste to olje dodali hrani, se bo navlekla vonja. Hranljive sestavine v olju, ki ste jih pošteno plačali, pa so že zdavnaj izginile.

Vonj olja slabše kvalitete vas lahko spomni na vino ali kis. Če zaznate takšen čuden okus, so oljke fermentirale.

Ekstra deviško olivno olje ima vonj in okus svežine. Povohajte ga, naredite požirek in z jezikom premešajte po ustni votlini. Dišati bi moralo po zdravem, svežem plodu, odvisno od sorte ima sadni, cvetni ali travnati vonj, pusti prijetno pekočino na jeziku in rahlo zapeče po grlu. Če nima olje nič od tega, pozabite nanj.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
oliva |  26 .04. 2017 ob  12: 48
Oljka ne more fermentirati, ker je drevo!!
Lige j |  30 .08. 2016 ob  08: 19
V Istri je bilo in bo bilo vedno samo olivno olje.... oljčnega ni,.:)))