Po podatkih Morske biološke postaje Piran živi v Severnem Jadranu pet različnih vrst meduz. Čeprav nobena ni smrtonosna, pa je lahko ožig katere koli od njih pekoč. Zato je prav, da znate v primeru, da vas doleti bližnje srečanje z meduzo, tudi ustrezno ukrepati.
Pri piku oziroma ožigu meduze se na koži pojavi opeklini podobno vnetje, ki skeli in srbi. To je posledica strupa, ki se sprošča iz žel ožigalk, ki pa se lahko sprošča še nekaj ur po piku, zato je prva pomoč pri takem piku še kako pomembna.
V Severnem Jadranu živijo kompasne meduze, uhati klobučnjak, morski klobuk, morska cvetača in občasno še mesečinka. Morski klobuk, ki je večinoma v globini in ga zato težko opazimo, ni nevaren, prav tako imajo za človeka skoraj nezaznaven ožig uhati klobučnjaki, nenevarna pa je tudi morska cvetača. Še najbolj nevarna je mesečinka, ki ožge tako, da res močno peče, srbi in boli in lahko na koži pusti brazgotinaste pečate. Na srečo zelo redko zaide v naše vode.
Kaj storiti, če vas opeče meduza?
Prizadeto mesto najprej sperite z veliko morske (in ne sladke!) vode. Na ta način boste odstranili strup, ki se sprošča iz žel ožigalk – uporabite lahko tudi mivko, vendar samo za otiranje. Nikakor ne drgnite prizadetega mesta, da ne boste dosegli ravno nasprotnega učinka in si boste v kožo le še vtrli dodatni strup.
Na koži se bo kaj hitro pojavilo opeklini podobno vnetje, ki skeli in srbi. Razbolelo mesto razkužite z alkoholom ali vinskim kisom, nato pa ga pričnite čim prej hladiti.
Za hlajenje uporabite led, če ga imate pri roki, oziroma kakšen mrzel obkladek.
Razbolelo mesto namažite s kremo, ki vsebuje antihistaminik (npr. fenistil gel), adstringentne in antiseptične sestavine (gel z aloe vero) ali druge lipido-koloidne emulzije (pripravki z ognjičem, šentjanževko, vitaminom E, ribjim oljem).
Zelo pomembno je, da obiščete zdravnika, v kolikor bi ožig meduze povzročil hujšo alergijsko reakcijo (slabost, bruhanje, otekanje, oteženo dihanje) ali če bi bila prizadeta večja površina kože oziroma sluznice.