V Sloveniji vse več lokalnih oblasti razmišlja o tem, da bi omejile oziroma prepovedale pitje alkohola na javnih mestih. To bi najbolj "udarilo" mlade, med katerimi so vse bolj priljubljeni t. i. havba partiji.
V zadnjem času je vse bolj popularen način zabave, da se mladi, preden se odpravijo na koncert, odpravijo na kako parkirišče, kjer pa na glas poslušajo glasbo in popivajo. Kranj bo, kot kaže, prva občina, ki bo tovrstno početje prepovedala in sicer z odlokom, ki ne bo dovoljeval pitja alkoholnih pijač na javnih mestih.
Na Obali tovrstnih omejitev ne bo
Iz Obalnih občin so nam na vprašanje, ali nameravajo, podobno kot Kranj, uvesti kakšne omejitve pri tovrstnih zabavah oziroma prepovedati pitje alkoholnih pijač na javnih mestih, odgovorili, da v tej smeri ne razmišljajo. Na občini Koper so tako zapisali: "Zaenkrat v MOK ne razmišljamo o tovrstnih omejitvah oziroma prepovedih. Redarska služba in občinski inšpektorat Mestne občine Koper skupaj s pristojnimi službami vsa leta dobro in uspešno sodelujejo tudi v takih primerih dogajanj na javnih površinah. Poleg tega je našim službam znano, na katerih površinah konkretno prihaja do t.i. havba partijev, kar je tudi razlog, da na teh površinah izvajajo dodaten poostren nadzor. Ne glede na to, da se tudi v Kopru srečujemo s tem "fenomenom", doslej večjih kršitev povezanih s tem nismo zaznali."
Podobnega mnenja so tudi v Izoli, kjer s tovrstnim zabavanjem kljub porastu nimajo slabih izkušenj in zaenkrat ne nameravajo uvesti nikakršnih omejitev.
Policisti so brez večjih težav a podpirajo prepoved
Policisti večjih težav s takim tipom zabav nimajo, še največ je prijav zaradi motenja javnega reda in miru, za to pa je kriva predvsem preglasna glasba. Omejitev pitja alkoholnih pijač te težave ne bi rešila, saj bi se lahko mladina v teoriji še vedno zbirala na parkiriščih in poslušala glasbo, le alkohola ne bi smeli imeti pri sebi, oziroma jih varuhi redu ne bi smeli zasačiti pri pitju, medtem ko samo posedovanje alkoholnih pijač ni sporno.
"Prepoved omejvanja pitja alkoholnih pijač, za kar se trudijo nekatere občine, je v pristojnosti posamezne očine in Ministrstva za zdravje (Zakon o omejevanju uporabe alkohola). Seveda pa policija takšne omejitve podpira, saj ocenjujemo, da bi s tem zmanjašli tudi kršitve v povezavi s hrupom na javnih krajih," pravijo na PU Koper.
Celostna rešitev je možna
Nihče pa očitno še ni razmišljal o celostni rešitvi, ki bi ustrezala tako mladim kot tudi prebivalcem, ki jih hrup tovrstnih zabav moti. Po svetu poznajo posebna parkirišča, namenjena zabavam mladih oziroma havba partyjem, ki so navadno locirana pod mostovi ali viadukti avtoceste ter na vozliščih hitrih cest. Nahajajo se torej tam, kjer v bližini ni prebivalcev in je hrup zaradi prometa stalno prisoten. Podobno rešitev bi lahko poiskali tudi na Obali. Primernih lokacij je namreč več, res pa ostaja vprašanje, če bi se te “prijele” med mladimi in bi jih res uporabljali ...
Da izjaviš tako neumnost moraš bit precej ne razgledan. Samo v sosednji Trst pejdi in boš doživljal to kar doživljaš v SLO, samo na placih kjer je dovoljeno se pije - en od placov je pomol, da se boš lahko šel prepričat. ;)