V družbi Plinovodi vztrajajo, da pri zaposlitvi Nike Janša in Tadeja Tanka niso ravnali diskriminatorno ali koruptivno. Protikorupcijska komisija je namreč ugotovila, da so odgovorne osebe Plinovodov pri zaposlitvi hčerke premiera in predsednika SDS Janeza Janše ter sina vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka kršile dolžno ravnanje.
Po mnenju Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so odgovorne osebe podjetja Plinovodi Niki Janša in Tadeju Tanku zaposlitev omogočile v nasprotju s predpisi, kar ustreza opredelitvi korupcije.
V družbi Plinovodi so za STA poudarili, da so s KPK sodelovali od samega začetka postopka, čeprav sami menijo, da družba ni v večinski državni lasti. Na komisiji so sicer poudarili, da je podjetje Plinovodi v stoodstotni lasti podjetja Geoplin, obe podjetji pa sta po seznamu ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo podjetji, v katerih imajo država ali lokalne skupnosti večinski delež ali prevladujoč vpliv.
Iz Plinovodov tudi sporočajo, da so KPK posredovali obširen odgovor, ki je tudi objavljen. "Kljub temu komisija žal ni sprejela naših argumentov in nadalje vztrajamo, da nismo ravnali diskriminatorno, ker smo na razgovor povabili le kandidate, ki so ustrezali pogojem razpisa, prav tako pa tudi ne koruptivno," so zapisali v Plinovodih.
Janša zavrača očitke
Spomnili so, da se je v postopek vključil inšpektorat za delo, ki je v Plinovodih opravil nadzor ter izdal odločbo, po kateri so v družbi morali odpraviti sistemske nepravilnosti. Skladno s predpisanim postopkom je družba že sprejela zahtevane dopolnitve internih aktov, so poudarili v Plinovodih in dodali, da si bodo tudi v prihodnje prizadevali za uspešno in strokovno sodelovanje.
V SDS se na ugotovitve komisije danes ne nameravajo posebno odzivati, spomnili pa so, da je Janša že 17. decembra lani odgovarjal na poslansko vprašanje glede zaposlitve svoje hčerke. Poslanec PS Gašpar Gašpar Mišič je takrat želel pojasnilo glede zapisov o zaposlovanju bližnjih sorodnikov vplivnih politikov SDS v državni upravi in podjetjih v večinski državni lasti, med drugim tudi Janševe hčerke v podjetju Plinovodi.
Janša je takrat dejal, da ima SDS več kot 30.000 članov in vsak je nekje zaposlen, ob tem pa poslanca vprašal, ali bi morali biti vsi člani SDS brezposelni. Zavrnil je očitke o nepotizmu pri zaposlitvi svoje hčerke ter pojasnil, da je bila odlična študentka, ki službe ni dobila čez noč, pač pa je imela pri iskanju službe težave zaradi svojega priimka. S prstom je pokazal na zaposlitve otrok nekdanjih predsednikov države in opozoril, da pri tem veljajo dvojna merila.
Sorodne vsebine:
Jurijevo imenovanje pospremile SMS anonimke