"Če bi bil na vašem mestu, bi šel enkrat na teden pred parlament in s transparentom zahteval, da se v ustavo vpiše zlato fiskalno pravilo," je dejal premier Janez Janša mlademu občinstvu, ki se je danes zbralo v Piranu na Akademiji aktivnega državljanstva in podjetništva, ki ga organizira mladinska pobuda Mreža idej.
"Moj vzor v politiki je bil in ostaja Jože Pučnik," je uvodoma povedal slovenski premier Janez Janša. Dotaknil se je vseh perečih tematik in še enkrat napovedal odločno ukrepanje ne glede na morebitna nasprotovanja. Pri tem je večkrat poudaril, da nam ni potrebno odkrivati Amerike, ampak samo poiskati primere dobre prakse držav EU, ki so se že izvile iz krča krize.
Slovenija razdeljena na dva pola
"V državi imamo trenutno dve skupini ljudi. Tisto, ki razume, da je varčevanje potrebno in je pripravljena zategniti pas, na drugi strani pa so tisti, ki se temu z vsemi štirimi upirajo. V tem primeru gre večinoma za tiste, ki imajo največ privilegijev," je dejal premier. Kot primer je izpostavil borbo Janeza Stanovnika proti nižanju pokojnin. "Čeprav je po vsej verjetnosti najbrž najbogatejši slovenski upokojenec, ki prejema šest tisoč evrov pokojnine." Nihče se ne sprašuje, od kod bomo vzeli denar, vsem je samoumevno, da ta je in mora biti, pravi Janša, ki ob tem zagotavlja, da bodo reforme speljane tako, da najšibkejših ne bodo prizadele.
Nadoknaditi zamujeno
Slovenija je zabredla v krizo zaradi napačne diagnoze prejšnje vlade, je prepričan Janša, ki pravi, da se je ta zadolževala, misleč, da bo kriza kratkotrajna, kar se je izkazalo za povsem zgrešeno teorijo. "Če sedaj ne ukrepamo z reformami, ki so še vedno blage, nas šele čakajo pravi rezi, ker če bomo potrebovali evropsko pomoč, se bodo plače in pokojnine znižale za 30 odstotkov, kot se je to zgodilo v Latviji." Veliko težavo Janša vidi tudi v bankah, ki pa niso na kolenih zaradi krize, temveč zaradi slabega vodenja in odobravanja kreditov "na lepe oči".
Dvig DDV-ja nujen?
Premier se je dotaknil tudi trenutno najbolj aktualne teme, dviga DDV-ja na določene storitve in za periodiko, pri tem pa je dejal le, da je bil dvig pripravljen tako, da ne bo imel hujših posledic. "Nihče si sicer ne dela iluzij, da ne bo pomenil povečanja stroškov, vendar so vse alternative, kar se tiče vpliva na gospodarstvo in prebivalstvo, še hujše," je pojasnil predsednik vlade. "Vlada namreč ne more povečati proračunskega primanjkljaja, hkrati pa ne more rezati na investicijah, pri katerih gre zlasti za prispevanje deleža za projekte, ki so financirani iz evropskih sredstev," je še dodal. Pravi, da moramo zagotoviti vsaj tistih od 10 do 20 odstotkov lastnih sredstev, ki jih potrebujemo, da lahko pridemo do evropskega denarja.
Poziv mladim
Za zaključek je Janša pozval mlade k aktivnemu vključevanju v ustvarjanje prihodnosti, obenem pa jih pozval, naj razmislijo, ali bodo dopustili, da nekdo zadolži državo do te mere, da bo sedanja generacija mladih to odplačevala še desetletja. "Če bi bil na vašem mestu, bi šel enkrat na teden pred parlament in s transparentom zahteval, da se v ustavo vpiše zlato fiskalno pravilo," je zaključil Janša.