Na vprašanje, kakšno bo njegovo sporočilo evropskemu komisarju za denarne in gospodarske zadeve Olliju Rehnu, s katerim se bo v petek pogovarjal ob robu vrha unije v Bruslju, je premier odgovoril, da gre za izmenjavo informacij o tem, kaj se dogaja v Sloveniji.
Pri tem bo po njegovih besedah treba dati tudi nekaj odgovorov na "vprašanja, ki se pojavljajo v teh dneh ali urah, glede na to, da se je prvič v zgodovini kakšne parlamentarne demokracije zgodilo, da nekdo blokira sprejetje proračuna z referendumom, tega še nikoli nikjer na svetu ni bilo, in potrebna so nekatera pojasnila".
Premier naj bi komisarja med drugim seznanil z dogajanjem v povezavi z referendumskimi zahtevami glede zakonov o državnem holdingu, slabi banki in proračunu.
Ustavno sodišče je prav danes začelo z obravnavo zahtev za presojo ustavnosti posledic, ki bi nastale z odložitvijo uveljavitve ali zaradi zavrnitve zakona o slovenskem državnem holdingu ter zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank na referendumih. Obe zahtevi za presojo ustavnosti je ustavnemu sodišču poslal državni zbor na predlog koalicije.
Šušteršič: Upam, da je v tej državi še kaj razuma
Poleg tega so sindikati javnega sektorja sprožili postopek za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna za leti 2013 in 2014. Finančni minister Janez Šušteršič je v sredo povedal, da bo prihodnji teden vsekakor vložena zahteva za ustavno presojo tega referenduma. "Pričakujem, da ga ustavno sodišče ne bo dovolilo. Upam, da je vsaj še kdo v državi ohranil nekaj razuma," je dejal.
Slovenija je sicer iz EU v minulih tednih dobila že več ostrih opozoril, da z referendumi tvega, da bo prisiljena zaprositi za mednarodno finančno pomoč, ki bo pomenila, da bo morala ukrepe za ureditev javnih financ in reforme izvajati pod tujim narekom. Minister Šušteršič je nedavno posvaril pred "prisilno upravo", ki jo predstavlja zloglasna trojka mednarodnih posojilodajalcev.
Več novic iz rubrike politika:
Poslanci 16 ur o usodi ministra Gorenaka?
Popovič: "Bil sem zaveden!"
Razrešili direktorja piranske občinske uprave
Ker tu pri nas ni videti konca zategovanju pasu. Osebno mislim in verjamem, da bo prihodnje leto spet ista zgodba in naslednje leto spet ista. Zategovanju pasu ne kaže konca. Luči na koncu predora ni videti in jo tudi ne bo videti,če ne bomo odpirali novih delavnih mest. Namesto da bi jih odpirali jih zapiramo . Samo šparamo, efekta pa ni.
Sam živim samo še bedo, ustrahovanje in počasi zapadam v apatičnost ki ji ni videti konca. Žal je tako.
Na drugi strani pa vidiš samo bogastvo tudi na račun mene. Zato sem za referendum. Če ne bi bil že toliko star bi takoj zapustil to našo državo.Zgubil sem upanje vanjo žal. Vseeno mi je zanjo karkoli se zgodi z njo ,saj jaz nimam nič od nje. To je moje osebno mišljenje , ki upam da je ostalo še toliko demokracije ,da lahko razmišljam na glas.
Žal mi je za tebe dežela Slovenija.