V časih, ko nič v naši državi ne teče dobro in nekonfliktno, je bila zadnja seja ekonomsko-socialnega sveta nekaj zelo posebnega. Minister za delo Andrej Vizjak, delodajalci in sindikati so namreč v en glas zatrjevali, da so pri pogajanjih o reformi trga dela na poti k uspehu, v Financah piše Lojze Javornik.
Ne tako majhna skupina novinarjev, ki je bila navzoča pri tem nenavadnem dogodku, se je spraševala, ali je sploh mogoče, da se v naši državi o nekem vprašanju poenotijo sindikati in delodajalci med seboj in nato še z vlado.
Sliši se paradoksalno, toda osipanje vladne koalicije je ta hip ugodna okoliščina za sprejetje reforme trga dela. Predsednik vlade Janez Janša pozive k odstopu namreč zavrača z argumentom, da pač ne more zapustiti položaja, ker je zdaj kritični trenutek za izvedbo nujnih gospodarskih ukrepov, med katerimi je reforma trga dela zelo visoko. In Janšev minister Vizjak je spremenil svoje stališče: pred dobrima dvema mesecema je ob predstavitvi predloga reforme opozoril delodajalce in sindikate, da reforme trga dela pač ne bo, če se socialni partnerji ne bodo zedinili o nobeni pomembni spremembi. Zdaj, ko je vlada šibka, minister poln optimizma napoveduje, da bo po uspešni reformi pokojninskega sistema enako uspešno reformiral še trg dela.
Pravzaprav je še največja grožnja reformi prav Janez Janša sam z izjavami, s katerimi odkrito provocira in odvrača tako predstavnike parlamentarnih strank kot tudi sindikate, meni komentator.
Več iz rubrike Politika: