JADRAN NI DOVOLJ GLOBOK ZANJE: Pri Rovinju trije kiti, ki zrastejo do 20 metrov (VIDEO)

Istra

Inštitut za raziskovanje in zaščito morja Modri svet je včeraj zvečer preko Facebooka dobil fotografije skupine najmanj treh kitov glavačev (Physeter macrocephalus) posnetih pred Rovinjem. Gre za živali, ki bivajo v morskih globinah preko 1000 metrov, zato obstaja zanje v Jadranskem morju nevarnost, da nasedejo.

Kit glavač je zelo redek primer v Jadranskem morju. Večinoma jih srečamo v južnem delu Jadrana. V severnem delu Jadrana jim preti nevarnost, da nasedejo. Nazadnje se je to zgodilo leta 2009 na polotoku Gargano v Italiji, kjer je poginilo sedem kitov glavačev in leta 2014, ko so v bližini italijanskega mesta Vasto poginili trije od sedmih kitov glavačev.

Prav skupino kitov, ki je pred dvema letoma nasedla v Italiji, so člani hrvašega inštituta šest dni spremljali v bližini otoka Visa in še pravi čas nanje opozorili italijanske kolege. Ti so se lahko hitro odzvali, ko je skupina nasedla in štiri kite jim je uspelo spraviti nazaj v morje.

Na obalah Jadranskega morja je skupina šestih kitov glavačev nasedla leta 1853 pri Novigradu v Istri. Njihove kosti hranijo v muzeju v Trstu, na Dunaju, v Monaku in Berlinu. Okostje kita glavača ulovljenega leta 1895 med otokoma Lastovo in Korčula hranijo v muzeju v Zagrebu.

Na hrvaškem inštitutu si prizadevajo opaženi skupini kitov omogočiti varen izhod iz Jadranskega morja, zato naprošajo vse očividce, da jih nemudoma obvestijo, če skupino opazijo. Naredite fotografijo ali vido posnetek, zabeležite čas in kraj, kjer ste kite opazili ter podatke sporočite na Inštitut Modri svet, email info@plavi-svijet.org.

Čeprav so veliki, kiti glavači niso nevarni, če se jim približamo. So pa najverjetneje izčrpani, dezorientirani in vznemirjeni, ker se nahajajo v zelo plitkem morju, zato se jim ne približujte in jih ne preganjajte, saj bi s tem lahko povzročili, da nasedejo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Ma daj |  25 .08. 2016 ob  08: 52
Prej bi te kite opazili iz zraka z raznimi letali ali helikopterji kot s čolna.Ljudje so pa ttak toliko firbčni in nepazljivi,da bi tem kitom samo škodili in jih nadlegovali,hitreje bi ukrepali,če bi opažene kite sporočili društvu Morigenos,ki se tudi bavi z zaščito teh morskih sesalcev.