Zaradi izključitve nekdanjega premierja Janeza Janše iz Slovenskega centra PEN se je za izstop iz centra odločilo več članov, med drugim tudi ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres, ki je izključitev Janše označil za politizacijo. Poleg njega so izstopili tudi Andrej Capuder, Tone Kuntner in Alenka Puhar.
Literat, esejist, prevajalec in nekdanji minister za kulturo Andrej Capuder je iz centra v sredo izstopil po tem, ko je upravni odbor Slovenskega centra PEN pritrdil stališču častnega razsodišča centra, da nekdanji premier Janez Janša ne more več biti njihov član.
V izstopni izjavi, ki jo je na svoji spletni strani v sredo zvečer objavil časnik Demokracija, je Capuder pojasnil, da se je za izstop odločil v ugovor "servilni potezi Slovenskega PEN, ki je bila izglasovana v najožjem krogu, v soglasju z zdajšnjo politično klimo, kjer sta na kocki čast in svoboda slovenskega naroda". Dodal je, da izstopa iz "druščine, ki je tako očitno poteptala svojo ustanovno listino" in pozval vse tiste, ki se z njim strinjajo, naj storijo enako.
Izklujčitev Janše je politizacija
Stres pa je v svoji izstopni izjavi zapisal, da je izključitev Janše po njegovi oceni in globokem prepričanju politizacija, ki je v nasprotju z ustanovnimi načeli PEN. Ker bi njegovo nadaljnjo članstvo v Slovenskem centru PEN lahko pomenilo, da se s tem strinja, je nepreklicno izstopil.
Po poročanju spletnega portala Delo.si sta iz Slovenskega centra PEN protestno izstopila tudi pesnik Tone Kuntner in novinarka, prevajalka in esejistka Alenka Puhar. Ob tem navajajo tudi pismo, ki ga je pisatelj Drago Jančar naslovil na upravni odbor Slovenskega centra PEN. V njem odbor sprašuje, ali so ob izključitvi Janše pretehtali dejstvo, da sta Kuntner in Puharjeva izstopila že zaradi odločitve častnega razsodišča.
Jančar je za Delo sicer povedal, je bilo ugovorov zoper Janševo izključitev več, le da so bili večinoma interne narave.
Več iz rubrike Politika:
Vlada že spremenila sporno Černačevo uredbo