K udeležbi na sobotnih demonstracijah poziva tudi Skupnost fakultete za družbene vede (FDV). Prav tako jih podpira Mirovni inštitut. Slednji še posebej podpira zahtevo po reformi finančnih institucij, ki so krizo povzročile. Skupnost FDV pa opozarja, da je zmanjšanje proračunskih sredstev za univerzo hud udarec po pravicah zaposlenih.
Izrazi podpore sobotnim demonstracijam se še vrstijo
Mirovni inštitut je v sporočilu za javnost izpostavil, da krizo, ki so jo povzročile finančne elite, vlada rešuje izključno na ramenih ljudi. Kot poudarjajo, krizni ukrepi vlade povečujejo brezposelnost in rušijo temelje socialne države, obenem pa z lahkoto omejujejo in ukinjajo trdo priborjene delavske pravice. Poleg tega po njihovem mnenju ukrepi znižujejo pravice sedanjih upokojencev, mladim pa jemljejo upanje, da bodo kdaj lahko delali na dostojnih in varnih delovnih mestih.
Ob tem inštitut opozarja, da številni predpisi, ki se sprejemajo po hitrem postopku, le še povečujejo revščino in neenakost. Znova je treba zahtevati splošni dostop do zdravstva, izobraževanja, znanja, informacij, kulture, umetnosti, skratka dostop do skupnega za vse, še poudarjajo v inštitutu.
Skupnost FDV pa v sporočilu za javnost poziva ljudi k udeležbi na demonstracijah, ker je po njihovem mnenju ogroženo poslanstvo delavcev in delavk v visokem šolstvu in raziskovanju. Obenem poziva zaposlene na univerzah, da kot učitelji, raziskovalci, strokovni delavci in študenti nikakor ne smejo pristati na politiko vlade, katere namen je po njihovih besedah znižati izobrazbeno raven prebivalstva.
Kot namreč izpostavljajo, je med največjimi žrtvami krize univerza. Ob tem opozarjajo, da zmanjšanje proračunskih sredstev za univerzo prinaša krčenje programov in odpuščanja, obenem pa je hud udarec po delavskih in socialnih pravicah zaposlenih.
Sorodne vsebine:
Delavci po Evropi stavkajo in protestirajo proti varčevanju