Izola se pripravlja na urbano prenovo

"Potrebe in navade občanov kažejo, da si ljudje želijo več življenja na ulicah. To dokazujejo stoli, mize in ozelenitev, ki jo postavljajo. Vsekakor je to spodbudno, sedaj pa bo občina pristopila k ureditvi, ki bo enovita in tako bolj skladna z dušo mesta," je izolski župan Igor Kolenc pojasnil potrebo po ureditvi urbane opreme v mestu. Včeraj sta bili predstavljeni dve idejni rešitvi, ki pa prisotnih nista preveč navdušili. 

Občina Izola se je prijavila na evropski razpis in bila pri tem tudi uspešna, zato lahko sedaj črpa sredstva za urbano ureditev mesta.

Investirati bo potrebno nekaj več kot 700 tisoč evrov, od tega bo skoraj pol milijona zagotovila Evropa. Vendar bo potrebno z deli pohiteti in prvo fazo realizirati že v septembru letošnjega leta. "Zato bo javna razgrnitev v Manziolijevi palači potekala le do ponedeljka, potem pa se bo potrebno lotiti dela," je povedala vodja projekta na izolski občini Teura Raschini.

Kaj zajema projekt?

Projekt urbane opreme Izole predvideva več korakov, predvsem pri postavitvi korit za hortikulturo in površin za sedenje. Tako naj bi opremili Ljubljansko in Koprsko ulico s klopmi in koriti, razsvetlili in uredili podhode, uredili Tartinijevo ulico, promenado med mandračem in Svetilnikom ter pot skozi gozdiček na Svetilniku. 



Predstavljeni sta bili dve idejni rešitvi. Eno je pripravil Milan Tomac iz biroja Enota, drugo pa Andreja Gerkšič iz biroja AG Arhitekti. Obe rešitvi sta sledili osnovnim smernicam  torej, da bodo stroški izvedbe obvladljivi, da se bo urbana oprema skladala z dušo mesta in da bo rešitev enovita, z rdečo nitjo za celo občino. Sama oprema pa naj bi bila tudi precej "mobilna", kar pomeni, da ne bi bila fiksirana ob zgradbe in trajna, pač pa bi jo bilo moč tudi odstraniti oziroma premakniti ali zamenjati. 

Predstavitev, ki je potekala v Manziolijevi palači, pa ni požela pretiranega navdušenja sicer maloštevilnih meščanov, ki so si idejna projekta ogledali. Večinoma so po videnih slikah nasprotovali predvsem "futurističnim" rešitvam, ki sta jih ponudila arhitekta, menili so namreč, da omenjena oprema ne spada v prostor  predvsem kar se tiče ulic. Pomisleki so padali tudi glede tega, da bi se določene ozke ulice z omenjenimi elementi še dodatno zožale. Glede same prenove in ureditve promenade in poti skozi gozdiček na Svetilniku pa ni bilo večjih pripomb. 

"Naš cilj je bil enovitost. Predstaviti nekaj, kar se sklada s prostorom in je del ulične opreme, ki pa bi olajšala oziroma pripeljala življenje na ulice," je pojasnil Tomac. Podobnega mnenja je bila tudi Gerkšičeva: "Gre za način bivanja pred stanovanjskimi objekti, ki je bil nekdaj zelo živ, sedaj pa se želi obuditi. Z novimi elementi smo poskušali biti čim bolj drobni, vendar še vedno dovolj robustni, da ti elementi "preživijo" življenje na ulici."

Posebni komisiji sta si že ogledali idejni rešitvi projektov, zmagovalno pa se bo nadgradilo in po hitrem postopku spravilo v prakso. Za uspešno črpanje sredstev je potrebno s prvo fazo končati že septembra, prvi pa bo pri obnovi in opremi na vrsti Svetilnik. 

Več iz rubrike Mesta:

 V Portorožu obnavljajo pločnik

S kolesom po obalnem biseru

Urbano urejanje Izole

Deli novico:

baba mara |  15 .05. 2013 ob  22: 10
nakaj stare patine pustite, mestu Izola, saj mnoge privlači prav stari del, s kamni tlakovane ulice, tu in tam lonček z rožicami, naredi večji vtis, kot moderna korita, saj čez nekaj let ne bodo pomenila nič. Staro pa ima, večen spomin na preteklost. Prosim ne uničite stari del mojega mesta IZOLE.
izolani |  09 .05. 2013 ob  09: 37
Tista slika kitarista na ulici nas moti! Če ni prijavil prireditve bo plačal kazen!
ma dej! |  09 .05. 2013 ob  00: 34
Važno, da bodo spet palme in pa stopnice, po katerih gibalno ovirani ne morejo.
TONIN |  08 .05. 2013 ob  20: 36
Samo, da ne posedajo pod mojim oknom, slučajno .?
Jovo |  08 .05. 2013 ob  20: 34
Najbolja su ona ležišča za klošarje, samo da se tapeciraju...!
Kolenjo |  08 .05. 2013 ob  12: 49
-1
Prav, še en projekt od k. Bodo starci in brezposelni samo še posedali. Death of a town