Iz Bosne in Obale do platforme za množično financiranje

Izola

Nina Mršnik, oblikovalka iz Kopra in Ivana Blaž, arhitektka, ki živi v Ljubljani, sta poznanstvo s študija v Benetkah nadgradili s skupnim projektom Kobeiagi kilims, ki je včeraj zaživel tudi na Kickstarterju, platformi za množično financiranje. Dekleti bosta trg skušali prepričati s tradicionalnimi preprogami čilimi, ki jih izdelujejo ženske v Bosni, sami pa sta zanje prispevali vzorce.

"Res verjameva v ta produkt, je tak, ki ga kupiš in ga imaš," pravita Nina Mršnik (na fotografiji desno) in Ivana Blaž, ki sta se s pomočjo Kickstarterja odločili za ponovno obuditev tradicionalne obrti izdelovanja ročno tkanih preprog oziroma čilimov. V ta namen sta se povezali s skupino žensk iz Visokega v Bosni, kjer preproge še izdelujejo. A kot pojasnjujeta, sta se morali pri iskanju kar potruditi, saj gre za obrt, ki ni več tako razširjena. Razloge za to vidita tudi v tem, da tradicionalni, starejši vzorci morda niso tako zanimivi za kupce, prav tu pa v igro vstopita onidve, ki prispevata modernejše dizajne.

Nina in Ivana torej narišeta vzorce, ki jih nato skupina žensk natisne in na oko ročno ustvari preprogo, izdelan iz lokalne volne. Tako je vsak izdelek unikat, za tistega najmanjših dimenzij (70 krat 100 centimetrov) porabijo en teden dela, za največjega tudi šest tednov. Kljub temu da ne gre za lahko delo, so v Bosni navdušeni nad njunim zanimanjem za njihovo delo in z oblikovalkama dobro sodelujejo. "Radi bi, da bi se ta obrt v Bosni ohranila in da bi to začelo zanimati tudi mlajšo generacijo," še dodajata dekleti.

Sodelovanje mladih obalnih ustvarjalcev

Oboroženi z nasveti fantov iz Tok toka, ki so pravkar uspešno zaključili svojo Kickstarter kampanjo, sta se dekleti včeraj s projektom podali prav na to platformo za množično komuniciranje, od katere si nadejata prislužiti 10.000 dolarjev, da pokrijeta stroške, ki so pri projektu nastali do sedaj. Da mladi obalni umetniki med seboj dobro sodelujejo, nakazuje tudi podatek, da je video in foto material za projekt Kobeiagi kilims prispevala izolska Riiba.

Deli novico:

ja  |  28 .05. 2015 ob  20: 13
one so prispevale vzorce :)
Glagol |  25 .05. 2015 ob  10: 57
In kakšen je njun izdelek? jaz tuki berem samo o ženskah iz Bosne, ki delajo prte. Na začetku sta sicer omenjeni dekleti, ampak ne vidim nikjer njunega izdelka..


Pa sej to je popoln absurd.
Kick |  25 .05. 2015 ob  10: 23
Zdej že vsaka mižerja, ki ima 5 minut časa, fehtači na Kickstarterju. Da bi si vsaj zastavili ambiciozen cilj, ne pa prosjačili za par jurjev.
čudno ne |  23 .05. 2015 ob  07: 38
dve bleferki prodajata meglo zavito v celofan
seveda |  22 .05. 2015 ob  16: 56
lažje je plesti na konopac kot pa plesti pristne slovenske čipke.
BOSNA PRESS
ma |  22 .05. 2015 ob  15: 29
zakaj bi mogli ohranjat tujo dediščino ? pero punci sta pametni , v bosni je bolja poceni delovna sila
Jaz |  22 .05. 2015 ob  09: 21
Lepo! Tudi meni je všeč ta projekt.

Ohranjanje dediščine je zelo pomembno. V tem našem času, kjer je vse vedno bolj plastic-fantastic-made-in-china, se hvala bogu najdejo ljudje, ki si želijo kvalitetnih izdelkov in, ki razumejo kako dragoceno je ohranjati vez s preteklostjo.
T |  22 .05. 2015 ob  08: 59
Ma kaj znate vsi samo kritizirat. Nekateri imajo inovativne ideje, drugi jih pač nimamo, zato še ni treba zganjat foušije. Drugače pa pohvale. To je izdelek z ozadjem in ne kar nekaj.
SI MONA |  22 .05. 2015 ob  07: 56
Jaz pa jih bom prepričal z žlikrofi sam pa bom prispeval nadev .....ta kickstarter je z leti ratal kar nekaj .