Italijanska ministrica za integracijo Cecile Kyenge je sprožila nemire v koaliciji, ki podpira vlado premiera Enrica Lette. Temnopolta Kyengejeva se je namreč zavzela za čim prejšnjo spremembo kriterijev, po katerih lahko otroci priseljencev pridobijo italijansko državljanstvo. Burno so se odzvali predvsem v stranki Ljudstvo svobode.
Italijanska ministrica razburja koalicijo
Italijanska 49-letna ministrica z italijansko-kongovskimi koreninami se je zavzela za to, da bi vlada že v prihodnjih tednih spremenila pravila, ki opredeljujejo podlago za pridobitev italijanskega državljanstva za mladoletne otroke migrantov. V Italiji naj bi tako po novem za pridobitev pravice do državljanstva veljalo načelo teritorialnosti (ius soli), torej bi bil bistven kraj rojstva, in ne več načelo porekla oziroma krvne zveze (ius sanguinis), pri katerem se upošteva državljanstvo staršev.
Kyengejeva poudarja, da takšna pravila že veljajo v večini držav Evrope. Priseljevanje mora biti v Italiji po njenih besedah končno razumljeno kot pridobivanje virov in ne več kot problem. Mlad človek, ki je vse življenje živel v Italiji, je po njenih besedah del države.
Sodeloval bo tudi Balotelli
Italijanska zakonodaja trenutno otrokom priseljencev, rojenim v Italiji, dodeljuje pravico do bivanja. Kdor do 18. leta ostane prijavljen v državi, pa lahko zaprosi za državljanstvo. Kyengejeva se zavzema tudi za spremembo migracijskega zakona, ki trenutno za nezakonite priseljence opredeljuje zaporno kazen.
V njeni kampanji bo sodeloval tudi slavni italijanski nogometaš Mario Balotelli, katerega starša sta Ganca, rojen je bil v Palermu, posvojila pa ga je družina iz Brescie. Balotelli je italijanski državljan od 18. leta starosti. "Na voljo sem za vsako iniciativo institucij za boj proti rasizmu in diskriminaciji," je poudaril Balotelli.
Je pa kampanja nove ministrice naletela na burne odzive v koalicijski strani Ljudstvo svobode bivšega premiera Silvia Berlusconija. Vodja strankarske skupine senatorjev Renato Schifani je opozoril, da se ministrica izraža glede tem, ki ne sodijo v vladni program. "Premier Enrico Letta bi jo moral pozvati k več preudarnosti pri njenih izjavah," je dejal.
Članica stranke Elvira Savino pa se je vprašala, ali želi morda ministrica v Italiji uvesti tudi v Kongu zakonito poligamijo. Kyengejeva je v nekem televizijskem intervjuju nekoč pojasnila, da je imel njen oče štiri žene in skupno 38 otrok.
Proti spremembam zakonodaje so se že izrekli tudi v Severni ligi. "Predstavljali bomo ostro opozicijo proti spremembam priseljenske zakonodaje," so napovedali v stranki.
Več iz rubrike Politika:
Znižana bonitetna ocena bankam