Italijani znova potvarjajo zgodovino!

Trst

Kot piše Dnevnik.si, so v Italiji praznovali dan spomina na fojbe in odhod optantov z ozemelj, ki so po drugi svetovni vojni pripadla Jugoslaviji, istočasno pa so na plakatih, ki so vabili na prireditve, ponovno zlorabljali zgodovino.

Osrednja slovesnost dneva spomina fojbe na Tržaškem je potekala pri spomeniku žrtvam povojnih pobojev pri opuščenem rudniškem jašku v Bazovici pri Trstu. Številne prireditve so potekale tudi drugod po Italiji. V Cervii, nedaleč od Ravenne, so na slovesnost vabili s plakatom, na katerem so upodobili sliko, ki jo Italijani pogosto izkoriščajo kot dokaz povojnih in medvojnih pobojev. Groteskno potvarjanje zgodovine, saj slika prikazuje pokol in streljanje slovenskih talcev v vasi Dane v Loški dolini 31. julija 1942.

Enaka fotografija se je že predlani pojavila na plakatu občine Bastia Umbra in na plakatu italijanskega notranjega ministrstva, lani pa je bila uporabljena v priljubljeni oddaji Porta a Porta na italijanski državni televiziji Rai. V sami oddaji, ki si jo je ogledalo preko milijon gledalcev, je prišlo tudi do incidenta. 

Nedopustno je, da slovenska država ob takih provokacijah ne reagira in se ne odzove na manipulacije, kjer v dokaz žrtve enega naroda uporabljajo sliko in streljanje slovenskih talcev. Morilci pa so italijanski vojaki. 

 

Več iz rubrike Družba:

Pustna povorka pritegnila množico obiskovalcev

Pripovedka o etiki

Ne bodi teslo, beri Teslo!

Deli novico:

Frula |  11 .02. 2013 ob  14: 36
Ja, saj je lepo povedala Kerševanova v videu. Ni se šlo za etnično čiščenje. Šlo se je za povojno maščevanje. To ne opravičuje pobojev, da se razumemo. Ne gre pa tega interpretirati kot veliki eksodus, ker konec koncev Italijani v naših krajih so ostali in tu še živijo. Lahko pa govorimo o eksodusu Slovencev in FVJ v času fašizma, ko so jih ne 500, ampak 250.000 izselili v druge dele Italije ali izgnali v Slovenijo. Koliko Slovencev je moralo iz Trsta v Maribor, Ljubljano, razna sela po Sloveniji v tem času, da so sploh ohranili življenje - bili so meščani, ki so šli dobesedno nazaj v vas, da so lahko govorili svoj jezik. O tem, eee, o tem se pa ne (rado) govori ...