Italija tudi po tretjem krogu volitev brez predsednika

Svet

Italija tudi v tretjem krogu volitev ni dobila novega predsednika, ki bo nasledil Giorgia Napolitana. Noben kandidat ni dobil potrebne dvotretjinske večine glasov, večina poslancev najmočnejših strank pa je tako kot v prvih dveh krogih oddala prazne glasovnice. V soboto bo četrti krog, v katerem bo za zmago zadostovala absolutna večina glasov.

V četrtem krogu bodo poslanci vladajoče Demokratske stranke (PD) premierja Mattea Renzija podprli svojega kandidata, 73-letnega ustavnega pravnika Sergia Mattarello.

PD ima v volilni skupščini manj kot 450 glasov in je daleč od večine, potrebne za izvolitev predsednika, zato je Renzi iskal kompromisnega kandidata, ki ga bi podprla še kakšna druga stranka. Kot ključna se je ves čas omenjala predvsem podpora Berlusconijeve konservativne Naprej Italija, druge največje stranke v parlamentu.

A Berlusconi naj bi se z izbiro Mattarelle ne strinjal. Bivši premier in medijski tajkun naj bi Mattarelli zameril, da je leta 1990 odstopil kot tedanji minister za šolstvo, in sicer v znak nasprotovanja zakonu, ki je favoriziral Berlusconijeve televizijske mreže.

Izvolitev Mattarelle v četrtem krogu je kljub temu mogoča, če bi zanj skupaj glasovali elektorji iz vrst PD, "odpadniki" iz opozicijskega populističnega gibanja Pet zvezd ter člani leve opozicije.

Renzi se je poleg tega danes sešel s predstavniki koalicijske partnerice Novi desni center (NCD), da bi jih prepričal, naj podprejo Mattarello. Slednjega je stranka notranjega ministra Angelina Alfana doslej zavračala, ker se Renzi z njo ni usklajeval pri iskanju predsedniškega kandidata.

Stranke med seboj razglašene

Gibanje Pet zvezd je medtem napovedalo, da bo še naprej glasovalo za svojega kandidata, nekdanjega sodnika Ferdinanda Imposimata, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Neizvolitev Mattarelle bi lahko Italijo pahnila v politično krizo.

Novega predsednika Italije za zaprtimi vrati izbira volilna skupščina 1009 elektorjev - 630 poslancev spodnjega doma parlamenta in 321 senatorjev ter 58 predstavnikov 20 dežel.

Predsednik Italije lahko postane vsak, ki je dopolnil 50 let in lahko uveljavlja vse državljanske in politične pravice. Mandat traja sedem let, v Kvirinalu pa se je od ustanovitve republike zvrstilo enajst predsednikov.

Čeprav je vloga predsednika v Italiji predvsem predstavniška, lahko razpusti enega ali oba domova parlamenta ter razpiše predčasne volitve. Njegova beseda pridobi na teži v časih politične nestabilnosti, ko pomaga reševati stare ali oblikovati nove vlade.

Deli novico: