Državni zbor je z 52 glasovi za in 35 proti imenoval ministrsko ekipo predsednice vlade Alenke Bratušek. S tem je bila imenovana enajsta slovenska vlada, v kateri je 11 ministrov in dve ministrici, od tega ena brez resorja.
Prvič v zgodovini države je na čelu vlade ženska, vladna ekipa pa je najmlajša doslej; povprečna starost njenih članov je 45 let. Poleg Bratuškove, ki vodi PS, bosta v vladi sodelovala predsednika še dveh koalicijskih partneric, prvaka DL in DeSUS, Gregor Virant in Karl Erjavec, medtem ko predsednika četrte koalicijske partnerice SD Igorja Lukšiča v ministrski ekipi ni.
Bratuškova je bila za novo mandatarko imenovana 27. februarja, potem ko je DZ izglasoval konstruktivno nezaupnico takrat že manjšinski vladi Janeza Janše. To so po objavi za premiera Janeza Janšo obremenilnega poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) zapustile najprej DL, nato pa še DeSUS in SLS.
Tri od petih strank koalicije, nastale pred letom dni, so namreč navedbe iz poročila KPK o kršenju protikorupcijske zakonodaje in nezadostnih pojasnilih o izvoru Janševega premoženja zmotile do te mere, da so zahtevale njegov odstop. Ker se to ni zgodilo, so zapustile koalicijo.
Ovira pri oblikovanju nove koalicije so bili tudi pomisleki o sodelovanju s PS, ki jo je takrat še vodil Zoran Janković, za katerega je bilo poročilo protikorupcijske komisije prav tako obremenjujoče. Janković je status predsednika v stranki najprej zamrznil, nato s t. i. bianco odstopno izjavo napovedal odstop s predsedniškega mesta na dan imenovanja nove vlade pod vodstvom Bratuškove, kar je danes tudi storil.
Stranke nove koalicije PS, SD, DL in DeSUS so namero o sodelovanju v vladi potrdile s podpisom koalicijske pogodbe 13. marca, mandatarka Bratuškova pa je listo kandidatov za ministre vložila dan kasneje.
Sorodne vsebine:
Igor Maher minister za infrastrukturo in prostor