Največji paradoks slovenskih predsedniških volitev je, da so slovenski državljani sredi protestov proti slovenski politični eliti in desnosredinski vladi Janeza Janše, z izbiro Boruta Pahorja podprli ravno osovraženo Janševo vlado, ocenjuje Novi list. Večernji list pa poudarja, da je nizka udeležba pokazala, da so se volišča preselila na ulice.
Hrvaški tisk: Paradoks slovenskih volitev
Nekdanji slovenski premier Borut Pahor je premočno zmagal v drugem krogu slovenskih predsedniških volitev, kljub temu da je ostal zabeležen kot najslabši predsednik slovenske vlade od osamosvojitve države, piše danes reški časnik.
Zgodovinsko nizka udeležba na nedeljskih predsedniških volitvah bo zagotovo znova obudila idejo o volitvah predsednika v parlamentu in ne na neposrednih volitvah. Dodaja, da je na nedeljskih volitvah nenadoma ugasnila tudi politična zvezda Milana Kučana, ki je podpiral Danila Türka.
Za Pahorja Janševa vlada nima alternative
Kot dodaja, je Pahor med kampanjo poudarjal, da Janševa vlada nima alternative. Zato je bil Pahor za premiera Janšo sprejemljivejši kandidat kot Türk, čeprav je tudi novi slovenski predsednik formalno pripadnik nasprotne, leve opcije. Novi list še izpostavlja, da je Pahor boljša opcija za Hrvaško, kot je bil "hladni in distancirani" Türk.
"Pahor odprto nasprotuje novi blokadi Hrvaške, vendar pa bi se stanje glede ratifikacije (hrvaške pristopne pogodbe z EU) lahko zapletlo z nadaljevanjem politične destabilizacije Slovenije, še posebej v primeru padca Janševe vlade in političnega vakuuma, ki bi temu sledil," sklene časnik.
Ratifikacija kljub Pahorjevi izvolitvi ne bo "gladka"
To, da se ni trebe zanašati na iluzije, da bo ratifikacija gladko stekla po prihodu Pahorja, opozarja tudi Večernji list. Kot dodaja, je Janša "trd oreh", ratifikacijo pa pogojuje z reševanjem vprašanja Ljubljanske banke, ki gre v prid Slovenije.
Časnik sprašuje, ali je morda prišel čas, da bi hrvaški premier Zoran Milanović v reševanje spora s Slovenijo povabil tudi HDZ, ki je sestrska stranke Janševe SDS v evropski družini ljudskih strank.
Pahor, politično edini!
Pahor je s prepričljivo zmago v drugem krogu dobil svojo "politično trikratno zaporedno zmago" - je edini v zgodovini Slovenije, ki je bil predsednik parlamenta in vlade, v prihodnje pa bo vodil tudi državo, poudarja Jutarnji list.
Dodaja, da se je Pahor predstavil kot kandidat politične sredine, ki bi lahko združil vse politične opcije, ter da bi poraz na predsedniških volitvah za njega verjetno pomenil tudi politično smrt.
Več iz rubrike Politika:
Borut Pahor četrti predsednik države
Slovenci smo po zaslugi ameriških in evropskih kolonizatorjev podeljeni le na OKRADENE in tiste kateri so nas POKRADLI.
Evro-CIA-ška mafija bo tako hvalila še naprej le svoje agente, morajo pa biti KOMPROMITIRANI, sicer s takšnimi, kateri niso pokradli nič - sploh ne morejo DOMINIRATI.
Pahorja je volilo manj kot 20 % volilnih upravičencev, kar je popolna sramota, da so takšne volitve sploh legitimne.
Le kako lahko izrekajo takšni volilni "zgagi" pohvale.
Torej Rode in Mussomeli, če bi bila tako 2 predsednika hkrati, bi lahko prejela le 35% zmago slovenskih volilcev in še to provokatorjev in verjetno plačancev SDS-a in SLS-ja.
Prej bilahko rekli Mussolini system, ...
.. če pa so vas CIA-še in cervenike - RDEČKARJI NATEGNILI s svojimi obljubami, tako kot ves slovenski narod, prav vam bodi, saj ste vedno le na strani KRIVICE, to ste vsekakor dokazali...
Boris Valenčič, 1. slovenski Kralj - monarh.si