Čeprav se mnogim na Hrvaškem zdi, da je razpadanje vladne koalicije Janeza Janše usodno za vstop Hrvaške v EU, ni treba hiteti s takšnimi sklepi, piše danes reški Novi list. Odločitev premiera Janše, da ne bo odstopil, izpostavlja tudi Jutarnji list, ki tako kot Večernji list navaja več scenarijev za razplet politične krize v Sloveniji.
Janša nima več večine, je pa eden od najbolj izkušenih in "dolgoživih" politikov v regiji. Nikamor ne odhaja, ker razpad njegove koalicije ne pomeni tudi razpada vlade, poudarja Novi list. Kot dodaja, bo Janša vodil manjšinsko vlado, kar lahko traja več mesecev, ker mu to omogoča tudi slovenska ustava.
Slovenski premier je celo lansko leto vodil kulturni boj ter poglabljal prepad med levico in desnico. "Danes dojemamo, kako je bil daljnoviden: politično zbiranje njegovih nasprotnikov je nemogoča misija," navaja komentator Novega lista.
Janša je pred največjim izpitom v svoji karieri, ker bo Slovenija blokirana, verjetno ji bodo znova znižali boniteto, sam pa ni človek, ki bi zlahka izobesil belo zastavo in priznal poraz. V prihodnjih tednih bo imel zavezane roke, delo njegove vlade bo obsojeno na projekte, s katerimi soglaša večina.
Eden od teh projektov je tudi ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe, pod pogojem, da Hrvaška ugodi slovenskem izsiljevanju, nadaljuje reški časnik. "Zato verjamemo Janši, ko govori, da ne želi oditi zaradi Hrvaške, ne glede na to, kako groteskne se zdijo njegove besede! Kaj bi, sicer, Janez Janša, ta samooklicani vratar EU, če ne bi bilo Hrvaške?" sklene Novi list.
Večernji list medtem navaja, da obstajajo trije scenariji razpleta slovenske politične krize - manjšinska Janševa vlada, nova koalicija brez Janše in takojšnje predčasne volitve.
Jutarnji list pa meni, da sta zgolj dva scenarija - izglasovanje "konstruktivne nezaupnice" obstoječi koaliciji, kar pomeni prihod tehnične vlade, ali pa predčasne volitve.
Sorodne vsebine:
O političnih razmerah spregovoril tudi Pahor!
Vox populi: SD pred SDS, na tretje mesto se je zavihtela SLS