"Hrvaška je dosegla svoj cilj"

Vlada je danes potrdila memorandum s hrvaško vlado o tem, da se reševanje problema prenesenih vlog varčevalcev LB Zagreb vrača v okvir nasledstvenega sporazuma, je po seji vlade povedal Janez Janša. Kot je napovedal, bo Slovenija postopek ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU začela po izmenjavi not o ratifikaciji memoranduma.

Kot je napovedal, bo Slovenija postopek ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU začela po izmenjavi not o ratifikaciji memoranduma. Kot je premier Janša, ki opravlja tekoče posle, še pojasnil na novinarski konferenci po seji vlade, časovnica po današnji potrditvi memoranduma na sejah obeh vlad predvideva, da bosta memorandum s hrvaškim premierom Zoranom Milanovićem podpisala v ponedeljek ob 9. uri na gradu Mokrice. Po podpisu bo slovenska vlada, najverjetneje prihodnjo sredo, memorandum ratificirala, in sicer z uredbo, saj ratifikacija tovrstnega dokumenta ni potrebna v parlamentu. Zatem bo vlada poslala zakon o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe v proceduro v DZ.

Državni zbor bo postopek ratifikacije začel, "a ga ne bo dokončal, dokler s hrvaške strani preko diplomatskih poti ne dobimo listin o ratifikaciji memoranduma", je še opozoril Janša. Z Zagrebom je po njegovih besedah dogovorjeno, da se to izmenjavo listin opravi v nekaj dneh. DZ lahko sicer po njegovih besedah ratifikacijo konča v naslednjem mesecu "in s tem bo Slovenija glede vstopa Hrvaške v EU podala dokončno soglasje".

Po njegovem mnenju je ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v Sloveniji realno pričakovati v roku meseca dni. Takšno oceno je dal tudi na podlagi dejstva, da je odbor DZ za zunanjo politiko na sredini seji memorandum podprl soglasno, je pojasnil. Janša je posebej pojasnil, da v skladu z dogovorom vsi postopki, ki so bili začeti v zvezi z omenjenimi prenesenimi vlogami pred hrvaškimi sodišči, mirujejo do dokončne rešitve v skladu s prilogo C nasledstvenega sporazuma.

Na novinarsko vprašanje, ali bo pri tej zamrznitvi ostalo, tudi če se bo reševanje vprašanja vleklo desetletja, je odgovoril, da "teoretično da", dejansko pa ne, ker je vrsta pomembnih vprašanj, ki jih morajo rešiti naslednice. Po njegovem mnenju bi do rešitve moralo priti najkasneje, ko bodo druge države naslednice, vsaj Srbija, postale članice EU. "Res lahko traja leta, ne pa v neskončnost," je prepričan Janša.

Na vprašanje, ali je Slovenija popustila v tem, da ni zahtevala dokončnega umika vseh tožb proti LB, pa je Janša odgovoril, da je memorandum kompromis, Slovenija pa je z njim izpolnila svoj "ključni interes, da se vprašanje prenesenih vlog vrne nazaj v okvir nasledstvenega sporazuma". Hrvaška pa je dosegla svoj glavni cilj - pospešitev postopka ratifikacije pristopne pogodbe.

Sorodne vsebine:

Janša bodočo koalicijo pozval k predstavitvi koncepta

Janša imel sovražni govor?!

PS: Premier Janša se igra z usodo Slovenije

Deli novico: