Homofobija v EU še vedno razširjena

Kar četrtina istospolno usmerjenih oseb v EU je v preteklih petih letih doživela napade ali grožnje, je pokazala raziskava Agencije EU za temeljne pravice, katere rezultate so objavili ob današnjem dnevu boja proti homofobiji.

Med anketiranci, ki so izkusili nasilje v preteklem letu, jih je 59 odstotkov povedalo, da je do napada ali groženj z nasiljem prišlo, ker so jih ljudje dojemali kot geje ali lezbijke. Incidenti so se najpogosteje dogajali na javnih prostorih, žrtev pa napadalcev ni poznala.

Raziskava je v 27 državah EU ter na Hrvaškem zajela 93.000 oseb, starejših od 18 let, ki se štejejo za lezbijke, geje, biseksualce ali transseksualce.

Nekaj manj kot polovica vseh anketirancev je navedla, da so v zadnjem letu doživeli diskriminacijo ali nadlegovanje zaradi svoje spolne usmerjenosti. Najpogosteje so nadlegovanje občutili lezbijke, mladi anketiranci in tisti z najnižjimi dohodki.

Najmanj, 30 odstotkov, jih je diskriminacijo doživelo na Nizozemskem, največ 60 oziroma 61 odstotkov pa na Hrvaškem in v Litvi. V Sloveniji je 53 odstotkov vprašanih povedalo, da so bili žrtev diskriminacije ali nadlegovanja.

Vsak peti anketiranec, ki je bil zaposlen ali je iskal zaposlitev, se je čutil diskriminiranega. Pri transseksualcih pa je bilo to razmerje kar ena proti tri, je tudi pokazala raziskava.

Med šolanjem pred 18. letom starosti sta dve tretjini anketirancev v šoli skrivali svojo spolno usmerjenost, vsaj 60 odstotkov pa jih je bilo deležnih negativnih pripomb v šoli.

Da je diskriminacija še vedno močno razširjena v EU, kaže tudi podatek, da le 48 odstotkov gejev ali lezbijk družinskim članom priznava svojo spolno usmerjenost, medtem ko jih 28 odstotkov to prikriva ali zaupajo samo nekaterim prijateljem. Samo 21 odstotkov jih je odkritih do sodelavcev ali sošolcev.

Dve tretjini se jih izogiba držanju za roke z istospolnim partnerjem zaradi strahu pred napadom, grožnjami ali nadlegovanjem. Med gejevskimi in biseksualnimi moškimi pa je ta delež tri četrtine.

Raziskava je tudi pokazala, da istospolno usmerjeni diskriminacije zelo pogosto ne prijavijo.

Sorodne vsebine:

VIDEO: "Da" v Gorici dahnila dva moška

Ljudstvo je odločilo: PROTI

Uradni DA istospolnim porokam

Deli novico: